Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Sandomierz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo świętokrzyskie
Liczba ludności
23193
Powierzchnia
28,69 km2
Nr. kierunkowy
15
Współrzędne
N:50.4056
E:56
Herb
Herb Sandomierza

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu - opis atrakcji

Sandomierz zbudowany został na skałach lessowych. Są one miękkie, co pozwoliło między innymi na łatwe drążenie piwnic pod kupieckimi domami. Less skała nieodporna na erozję wodną i wiatrową. Poddaje się łatwo wypłukiwaniu i wywiewaniu. To właśnie dzięki tym jej właściwościom w okolicach Sandomierza znaleźć można wiele ciekawych wąwozów.

Najbardziej znanym jest niewątpliwie Wąwóz Królowej Jadwigi. Ma on długość około pół kilometra. Rozpoczyna się przy okalającej Stare Miasto obwodnicy, a kończy pod Kościołem pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła. Nazwa Wąwozu nie jest przypadkowa. Królowa Jadwiga często i bardzo chętnie bywała w Sandomierzu. Szczególnie zaś upodobała sobie kościół świętego Pawła. Podanie głosi, że lubiła także spacery w jego okolicy i często zapuszczała się do malowniczego zakątka jakim jest Wąwóz. Aby upamiętnić te wydarzenia nadano mu imię Królowej.

Jest to formacja skalna typowa dla terenów lessowych. Wąwóz powstał na skutek wymywania drobinek skalnych przez wodę oraz wywiewania przez wiatr. Powstały ściany, które w najwyższych miejscach dochodzą do 10 metrów wysokości. Ponieważ lessy są jednocześnie bardzo żyzne to cały teren porasta bujny las. Korzenie drzew opuszczają się po stromych ścianach tworząc rodzaj kurtyn. To malowniczy widok, który jednocześnie sprawia, że miejsce to wydaje się tajemnicze.

Zgłoś błąd

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu - galeria zdjęć

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu na mapie

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Regiony w pobliżu Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Warto wiedzieć

Więcej informacji