Rynek i ratusz w Sandomierzu

Sandomierz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo świętokrzyskie
Liczba ludności
23193
Powierzchnia
28,69 km2
Nr. kierunkowy
15
Współrzędne
N:50.4056
E:56
Herb
Herb Sandomierza

Rynek i ratusz w Sandomierzu - opis atrakcji

Centralnym punktem Starego Miasta w Sandomierzu jest rynek. Zachował on swój kształt z czasów lokacji. Jest to prostokątny plac, z którego rogów oraz środków pierzei wybiegają ulice. Tworzą one oś dawnego miasta. Rynek był od początku swojego istnienia głównym placem targowym. Dzięki handlowi prowadzonemu z kupcami poruszającymi się szlakiem ruskim i Wisłą bogacili się tutejsi mieszczanie. Najznamienitsi z nich mieli swoje siedziby w rynku. Otoczony był on kamienicami, a o zamożności świadczyła przede wszystkim szerokość fasady. Jednak już sam fakt posiadania domu w tym miejscu sytuował daną rodzinę odpowiednio wysoko w hierarchii. W przeszłości wszystkie znajdujące się w rynku domy posiadały wydatne podcienia. Były one miejscem, gdzie kupcy i rzemieślnicy rozkładali swoje stragany i prowadzili handel. Dziś zachowało się jedynie kilka domów z podcieniami.

Środek sandomierskiego rynku zajmuje ratusz. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku. była to wtedy najprawdopodobniej wieża z niewielkim prostokątnym pomieszczeniem. Z czasem został rozbudowany do dzisiejszego kształtu czyli ceglanego budynku ozdobionego w XVI w. wysoką renesansową attyką. W XVII wieku od zachodu dostawiono wieżę. Najstarsza zachowana do dziś część obiektu to południowa strona, gdzie znajduje się widoczny z daleka zegar słoneczny. Dziś niższe piętro ratusza zajmuje Muzeum. Zobaczyć w nim można między innymi Akt Lokacyjny Sandomierza wydany przez Leszka Czarnego w 1286 roku. Jest tu także spora kolekcja miejskich pieczęci oraz dokumentów.

Zgłoś błąd

Rynek i ratusz w Sandomierzu - galeria zdjęć

Rynek i ratusz w Sandomierzu na mapie

Rynek i ratusz w Sandomierzu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Rynek i ratusz w Sandomierzu

Miasta w pobliżu Rynek i ratusz w Sandomierzu

Regiony w pobliżu Rynek i ratusz w Sandomierzu

Warto wiedzieć

Więcej informacji