Rynek i ratusz w Sandomierzu

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna

Rynek i ratusz w Sandomierzu

Centralnym punktem Starego Miasta w Sandomierzu jest rynek. Zachował on swój kształt z czasów lokacji. Jest to prostokątny plac, z którego rogów oraz środków pierzei wybiegają ulice. Tworzą one oś dawnego miasta. Rynek był od początku swojego istnienia głównym placem targowym. Dzięki handlowi prowadzonemu z kupcami poruszającymi się szlakiem ruskim i Wisłą bogacili się tutejsi mieszczanie. Najznamienitsi z nich mieli swoje siedziby w rynku. Otoczony był on kamienicami, a o zamożności świadczyła przede wszystkim szerokość fasady. Jednak już sam fakt posiadania domu w tym miejscu sytuował daną rodzinę odpowiednio wysoko w hierarchii. W przeszłości wszystkie znajdujące się w rynku domy posiadały wydatne podcienia. Były one miejscem, gdzie kupcy i rzemieślnicy rozkładali swoje stragany i prowadzili handel. Dziś zachowało się jedynie kilka domów z podcieniami.

Środek sandomierskiego rynku zajmuje ratusz. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku. była to wtedy najprawdopodobniej wieża z niewielkim prostokątnym pomieszczeniem. Z czasem został rozbudowany do dzisiejszego kształtu czyli ceglanego budynku ozdobionego w XVI w. wysoką renesansową attyką. W XVII wieku od zachodu dostawiono wieżę. Najstarsza zachowana do dziś część obiektu to południowa strona, gdzie znajduje się widoczny z daleka zegar słoneczny. Dziś niższe piętro ratusza zajmuje Muzeum. Zobaczyć w nim można między innymi Akt Lokacyjny Sandomierza wydany przez Leszka Czarnego w 1286 roku. Jest tu także spora kolekcja miejskich pieczęci oraz dokumentów.

Zgłoś błąd

Rynek i ratusz w Sandomierzu - galeria zdjęć

Rynek i ratusz w Sandomierzu na mapie

Rynek i ratusz w Sandomierzu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Rynek i ratusz w Sandomierzu

Miasta w pobliżu Rynek i ratusz w Sandomierzu

Regiony w pobliżu Rynek i ratusz w Sandomierzu

Warto wiedzieć

Więcej informacji