Krosno

Krosno w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podkarpackie
Liczba ludności
47471
Powierzchnia
43,48 km2
Nr. kierunkowy
13
Współrzędne
N:49.682222
E:21.765833
Herb
Herb Krosna

Co warto zobaczyć w Krośnie?

Leżące w obniżeniu pomiędzy Beskidem Niskim a Pogórzami Krosno to miasto o długiej historii, posiadające urokliwe Stare Miasto i klimat dawnego centrum handlowego. Choć dziś nie słychać tu wielkomiejskiego gwaru to kiedyś był to punkt, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe wiodące z Krakowa na Ruś oraz z centralnej Polski na Węgry.

To szczególne położenie dawało miastu w średniowieczu duże dochody i pozwalało mu się rozwijać. Szczyt rozwoju przypadł na wieki XV i XVI kiedy liczyło sobie Krosno przeszło 4000 stałych mieszkańców, otoczone było podwójnymi miejskimi murami a wodę doprowadzano tu pierwszymi w Polsce drewnianymi wodociągami.

W składach miejskich i piwnicach znajdujących się pod kamienicami przechowywano towary, które kupcy przewozili traktami handlowymi. Szczególnie ważną pozycję zajmowało tu węgierskie wino, które trafiało potem na szlacheckie stoły w całej Rzeczpospolitej.

Nazywano też w tym czasie Krosno „małym Krakowem” ze względu na szybki rozwój szkolnictwa, nauki oraz kultury. Wielu młodych mieszkańców miasta wyjeżdżało na studia na Akademii Krakowskiej, stąd też pochodziło kilku jej późniejszych profesorów.

Dziś zabytki z czasów świetności Krosna odzyskały swój blask a miasto nawiązuje do swej bogatej historii związanej z winnym handlem. Nie mniejszą wagę przywiązuje się też do dziedzictwa związanego z tutejszą hutą szkła. Powstały niedawno szklany szlak czy jedyne w Polsce Centrum Dziedzictwa Szkła to atrakcje, które przyciągną tu na pewno nowych turystów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Krośnie

W okolicy Krosna

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Krosna

Miasta w pobliżu Krosna

Krosno - galeria zdjęć

Krosno w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
47471
Powierzchnia
43,48 km2
Nr. kierunkowy
13
Współrzędne
N:49.682222
E:21.765833

Krosno - więcej informacji