Przemyśl

Przemyśl w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podkarpackie
Liczba ludności
64728
Powierzchnia
46,17 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 16
Współrzędne
N:49.783333
E:22.766667
Herb
Herb Przemyśla

Co warto zobaczyć w Przemyślu?

Przemyśl to miasto o długiej i bogatej historii położone nad Sanem u północnego krańca Karpat. To także miejsce, gdzie od wieków następowało spotkanie światów wschodu i zachodu, miasto współistnienia różnych wyznań, języków i narodowości. Ale także jedna z trzech największych twierdz w Europie w początkach XX wieku.
Gród istniał tu już u zarania polskiej państwowości. O jego randze świadczą odkryte tu palladium oraz kamienna rotunda. Pierwszy zapis o mieście pojawia się w X wieku w kronice Nestora w rozdziale poświęconym zajęciu przez Włodzimierza Wielkiego Grodów Czerwieńskich.
Położony na zachodniej rubieży Rusi Przemyśl stał się szybko stolicą biskupstwa prawosławnego. Do Polski przyłączony został przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Od tego czasu miasto szybko się rozwijało dzięki dochodom czerpanym głównie z handlu. Osiedlali się tu Polacy, Rusini, Żydzi, Ormianie, Grecy oraz Niemcy. Lekki upadek zaznaczył się w okresie kryzysu Rzeczpospolitej.
Nowy rozmach nadała miastu budowa twierdzy, która trwała od połowy XIX wieku do I wojny światowej. Nadeszły oblężenia a wraz z nimi zniszczenia. Kolejna wojna podzieliła je granicą między III Rzeszę a ZSRR. Dziś po latach zastoju wraca Przemyśl do dawnej świetności i przyciąga turystów wspaniałymi zabytkami i niepowtarzalną galicyjską atmosferą.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Przemyślu

W okolicy Przemyśla

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Przemyśla

Miasta w pobliżu Przemyśla

Przemyśl - galeria zdjęć

Przemyśl w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
64728
Powierzchnia
46,17 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 16
Współrzędne
N:49.783333
E:22.766667

Przemyśl - więcej informacji