Polskie morze

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki wyjątek Polskie morze Hotele wyjątek Polskim morzu

Co warto zobaczyć w Polskim morzu?

Wybrzeże Bałtyku jest jednym z najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Od Świnoujścia po Krynicę Morską nad morzem znajduje się ponad 50 większych i mniejszych miejscowości, które oprócz piaszczystych plaż oferują także duży wybór obiektów noclegowych i gastronomicznych oraz liczne atrakcje, które mogą uprzyjemnić pobyt.

 

Wakacje i wczasy nad morzem

Sezon nad polskim morzem trwa od czerwca do września, kiedy jest najcieplej, a pogoda jest najbardziej stabilna. Oczywiście ze względu na położenie i klimat Bałtyk nie należy do mórz ciepłych. Niemniej w okresie letni woda nagrzewa się do poziomu, który zapewnia przyjemną kąpiel. Atutem polskiego wybrzeża są piaszczyste plaże, w wielu miejscach oddzielone od zabudowy pasem wydm, klifami bądź sosnowymi zagajnikami.

Ze względu na stosunkowo krótki sezon, którego apogeum przypada na wakacje, polskie morze jest oblegane przez turystów. Planując wczasy nad morzem warto wziąć to pod uwagę i zarezerwować pobyt z wyprzedzeniem, gdyż najlepsze oferty noclegów wykupywane są bardzo szybko. Jednocześnie warto pamiętać, że latem wiele obiektów nie przyjmuje gości na okres krótszy niż 3, a czasem nawet 5 dni. Oferta noclegowa polskiego wybrzeża jest bardzo szeroka i obejmuje różne typy obiektów, od kempingów przez rodzinne pensjonaty, pokoje na wynajem, ośrodki wypoczynkowe, a nawet luksusowe hotele. Każdego roku przybywa coraz więcej pensjonatów, hoteli i apartamentów na wynajem. Coraz więcej osób decyduje się też na wykupienie apartamentu nad morzem, jako miejsca na wakacje oraz lokaty kapitału.

 

Gdzie nad morze

Jeśli zapyta się wypoczywających nad polskim morzem turystów, jakie miejsce jest najlepsze na wakacje, zapewne wskażą swój ulubiony nadbałtycki kurort. I nic w tym dziwnego. Na ponad 500 km wybrzeża każdy może znaleźć coś dla siebie. Są tu zarówno duże miasta, jak i niewielkie wioski, gwarantujące możliwość spokojnego wypoczynku. Są kurorty nastawione na przyjmowanie osób szukających rozrywek oraz miejscowości, w których najmilej widziane są rodziny z dziećmi. Wybór miejsca odpoczynku powinien więc być podyktowany tym, czego oczekujemy od takiego wyjazdu.

Polskie wybrzeże Bałtyku dzieli się na trzy Pobrzeża wyróżnione przez geografa Jerzego Kondrackiego. Są to patrząc od zachodu Pobrzeża Szczecińskie, Koszalińskie i Gdańskie.

Pobrzeże Szczecińskie obejmuje obszar od granicy z Niemcami po Pogorzelicę. Znajdują się tu wyspy Wolin i Uznam oraz Zalew Szczeciński. Na Wolinie dużą atrakcją jest Woliński Park Narodowy z fragmentem klifowego wybrzeża. Do najważniejszych kąpielisk tego terenu należą Międzyzdroje, Świnoujście, Pogorzelica, Niechorze i Pobierowo.

Pobrzeże Koszalińskie jest najdłuższym odcinkiem polskiego wybrzeża i ciągnie się od Kołobrzegu po Przylądek Rozewie. Na jego terenie znajduje się Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami oraz jeziorami Gardno, Łebsko i Jamno. Najważniejszymi miejscowościami wypoczynkowymi są tu Kołobrzeg, Łeba, Mielno, Ustronie Morskie, Darłowo i Sarbinowo.

Pobrzeże Gdańskie to najbardziej na wschód wysunięty fragment wybrzeża. Rozciąga się od Mierzei Helskiej i Władysławowa przez wybrzeże Zatoki Gdańskiej z Trójmiastem, po granicę z Rosją w Krynicy Morskiej. Na jego terenie znajduje się Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany, a także ujście Wisły do Bałtyku. Najważniejsze miejscowości wypoczynkowe tej części wybrzeża to Władysławowo, Jurata, Jastarnia, Hel, Krynica Morska i Stegna.

 

Miasta i miejscowości nad morzem

Największym miastem polskiego wybrzeża jest Gdańsk, który wraz z sąsiednimi Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Każde z tych miast ma swój odmienny charakter. Gdańsk to przede wszystkim historia, zabytki oraz liczne muzea i instytucje kultury. Gdynia jest miastem handlowym i przemysłowym, zaś Sopot to jeden z najbardziej znanych kurortów, który od ponad 100 lat cieszy się sławą miejsca wypoczynku śmietanki towarzyskiej.

Jednak wybrzeże to nie tylko Trójmiasto. Długi pas wybrzeża od Świnoujścia do Władysławowa pełen jest miejscowości wypoczynkowych. Do najważniejszych z nich należą Międzyzdroje, Ustronie Morskie, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Mielno i Władysławowo. Niewiele ustępują im trochę spokojniejsze Rowy, Pogorzelica, Sarbinowo, Dźwirzyno i Pobierowo. Z kolei we wschodniej części wybrzeża duża popularnością cieszą się plaże na Mierzei Helskiej (w Juracie, Jastarni, Chałupach i Helu) oraz w Kątach Rybackich, Stegnie i Krynicy Morskiej.

Nad Bałtykiem znajduje się też kilka uzdrowisk klimatycznych, wodoleczniczych i borowinowych. Miejscowościami takimi są Świnoujście, Sopot, Kołobrzeg, Ustka, Dąbki i Kamień Pomorski.

 

Gdzie nad morze z dzieckiem

Wakacje nad morzem to często jedne z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Oprócz tego nadmorski klimat i nasycone jodem powietrze wzmacniają odporność i świetnie wpływają na wzmocnienie zdrowia. Osoby wyjeżdżające na urlop z dziećmi szukają zwykle miejscowości, w których oprócz plaż mają także odstęp do rozbudowanej bazy atrakcji dodatkowych. Dlatego też w miejscowościach nadmorskich pojawiają się coraz to nowe miejsca przystosowane do rodzinnej rozrywki. Parki wodne i linowe, sale zabaw, interaktywne muzea, wypożyczalnie rowerów i sprzętu pływającego powstają coraz liczniej w kolejnych miejscowościach wybrzeża. Na rodzinny wypoczynek z dziećmi najchętniej wybierane są Łeba, Darłowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Kołobrzeg, Jastarnia, Ustka i Międzyzdroje. Wiele hoteli i pensjonatów śladem obiektów w innych krajach przygotowuje specjalne pakiety rodzinne, które obejmują m.in. opiekę animatora organizującego dzieciom czas.

 

Weekend nad morzem

Weekend nad Bałtykiem to doskonały pomysł na odpoczynek po całym tygodniu pracy. Morze wpływa na nas uspokajająco, dodaje sił, a specyficzny mikroklimat pomaga naładować baterie na kolejny tydzień. Dodatkowo nad morzem znaleźć można noclegi dostosowane do różnej zasobności portfela, od kempingu po luksusowy hotel. I właśnie noclegi są najważniejszą rzeczą, o którą warto zadbać organizując weekend nad morzem. Trzeba pamiętać, w sezonie wynajęcie pokoju w pensjonacie czy hotelu na jedną czy dwie noce może być w wielu przypadkach niemożliwe. To czas, kiedy właściciele obiektów często ustalają dolny limit pobytu na minimum 3 noce, ze względu na nasilony ruch turystyczny. Za to po sezonie można przebierać w ofertach, także luksusowych hoteli z zapleczem rekreacyjnym. Ceny są wtedy niższe, a wyjazd nad morze w jesieni czy wiosną może okazać się zaskakująco dobrym pomysłem.

 

Praktyczne informacje

Planując wakacje nad morzem trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą uprzyjemnić bądź utrudnić wypoczynek. Od noclegu i wyżywienia przez dojazd po możliwość spędzania wolnego czasu, warto być zorientowanym w warunkach, jakich można się spodziewać. Szczególnie zwrócić należy uwagę na możliwości dojazdu do niektórych punktów wybrzeża. Legendarne są już korki tworzące się na drodze na Hel czy do ronda we Władysławowie. Właściwie każdy kawałek wybrzeża ma swoje „trójkąty bermudzkie”, gdzie nie giną wprawdzie samochody, ale można stracić sporo czasu w korkach.

Ze względu na panujący w Polsce klimat nie można być też nad Bałtykiem pewnym słonecznej pogody. Z tego względu warto przed wyjazdem przejrzeć spis atrakcji w okolicy miejsca wypoczynku, które mogą zastąpić w razie gorszej pogody wypoczynek na plaży.

 

Co zabrać nad morze

Wakacje nad morzem, choć wiążą się z opuszczeniem swojego domu nie są zwykle bardzo wymagającą pod względem zaopatrzenia wyprawą. Jeśli czegoś zapomnimy, z łatwością można uzupełnić posiadany sprzęt w licznych sklepach. Warto pamiętać, że Bałtyk to nie tropiki i temperatury oraz pogoda mogą się latem zepsuć. Deszcz i temperatury w granicach 15-18 stopni Celsjusza nie należą do rzadkości. Z tego względu warto mieć ze sobą cieplejszą odzież, kurtkę przeciwdeszczową i parasol.

Jednak każdy wyjeżdżając nad morze nastawia się głównie na plażowanie. Warto więc zaopatrzyć się w strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, chustkę, czapkę lub kapelusz oraz krem do opalania z wysokim filtrem UV. Krem jest szczególnie istotny ze względu na ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i należy go używać także poza plażą, zawsze gdy wychodzimy na słońce. Nad Bałtykiem wciąż nie ma jeszcze zbyt wielu plaż, gdzie można wynająć sprzęt wypoczynkowy. Usługi takie oferują niektóre hotele i pensjonaty, ale daleko nam do obrazków znanych z Włoch czy Hiszpanii, gdzie plaże zastawione są rzędami parasoli i leżaków. Z tego względu ręczniki, koce i parasole trzeba w wielu przypadkach przywieźć samemu. Wiele osób preferuje także rozstawianie na plażach parawanów, które w założeniu mają osłaniać przed wiatrem i niesionym przez niego piaskiem.

 

Sinice nad Bałtykiem

Udany wypoczynek nad Bałtykiem to czasem także kwestia szczęścia. Są utrudnienia, których nie sposób uniknąć mimo wcześniejszych przygotowań i planów. Należą do nich przede wszystkim sinice. Są to proste organizmy zaliczane do królestwa bakterii, które zawierają chloroform nadający im zieloną barwę. Występują w spokojnych wodach o stosunkowo wysokiej temperaturze. Takie warunki powodują, że sinice gwałtownie się namnażają. Sprzyja temu także niewielkie zasolenie Bałtyku. Najlepsze warunki do zakwitu czyli namnażania sinic występują w wodach Zatoki Gdańskiej. Praktycznie w każdym sezonie dochodzi tu do okresowego zamykania kąpielisk z tego powodu. Na otwartym morzu przypadki występowania zakwitu sinic są sporadyczne. Podczas zakwitu woda przybiera zielonkawą barwę i wydziela charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który odstrasza od kąpieli. Kontakt z taką wodą może powodować podrażnienia skórne, zaczerwienienia, łzawienie oczu, bóle stawów, gorączkę oraz objawy podobne do zatrucia pokarmowego. Podstawową metodą pomocy osobie, która miała kontakt z sinicami jest polewanie jej czystą wodą. W razie pojawienia się niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Pojawienie się kwitnących sinic na kąpieliskach skutkuje zawsze ich zamknięciem. Pocieszające jest to, że sinice mogą nie tylko pojawiać się nagle, ale też równie szybko znikać. Wystarczy zmiana kierunku wiatru czy prądu morskiego i przenoszone są w inne miejsce.

 

Temperatura wody Bałtyk

Bałtyk należy do mórz chłodnych, jednak ostatnie lata i wyjątkowo upalna pogoda w lipcu i sierpniu powoduje, że woda nagrzewa się do temperatur ponad 20 stopni Celsjusza. Średnie temperatury Bałtyku latem wahają się od 11 do 20 stopni. Najcieplejsza jest woda w Zatoce Gdańskiej oraz w okolicach Świnoujścia i Międzyzdrojów. W ostatnich latach kilkukrotnie notowano tu temperatury wody wynoszące 23-24 stopnie Celsjusza. W Zatoce Gdańskiej często wysoka temperatura wody wiąże się z namnażaniem sinic i ich zakwitem, a co za tym idzie zamykaniem kąpielisk. Z kolei najzimniejszy jest Bałtyk w okolicach Kołobrzegu, gdzie dopływa chłodny prąd morski, jednak nawet tu w niedalekiej przeszłości notowano temperatury wody w okolicach 17-18 stopni Celsjusza.

Kamery nad morzem

Aktualną sytuację pogodową nad morzem można śledzić na kamerach internetowych. Poniżej możesz zobaczyć obraz z kilku z nich.

 

Mapa wybrzeża bałtyckiego

Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego ma długość ponad 500 km. Rozciąga się od Świnoujścia do Krynicy Morskiej i znajduje się tu ponad 50 miejscowości wypoczynkowych. Ich rozmieszczenie przedstawia poniższa mapa.

 

Zgłoś błąd

Mapa Polskiego morza

Miasta w Polskim morzu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Polskim morzu

Warto wiedzieć

Miasta w pobliżu Polskie morze

Polskie morze - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna