Giewont

Zakopane w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
27481
Powierzchnia
84,26 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.299181
E:19.949562
Herb
Herb Zakopanego

Giewont - opis atrakcji

Masyw górski położony między Doliną Bystrą, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego wysokość wynosi 1894 m n.p.m., a długość aż 2,7 km. Giewont składa się z trzech części: Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.), który jest zarazem najwyższym szczytem Tatr Zachodnich, położonym w całości po stronie polskiej; Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) oraz Długiego Giewontu (1867 m n.p.m. i ok. 1,3 km długości). W najwyższym punkcie szczytu umiejscowiony został 15-metrowy żelazny krzyż. Stanowi on obiekt wielu pielgrzymek religijnych, ale także ogromne zagrożenie w czasie burzy.

Giewont często nazywany jest również górą-symbolem, który przepięknie widać z każdego zakątka Zakopanego. W jego kształcie doszukuje się korpusu śpiącego rycerza. Jedna z krążących legend opowiada o śpiących rycerzach pod Tatrami. Mają oni powstać, gdyby Polsce groziło niebezpieczeństwo. W rzeczywistości pod uskokami znajdują się liczne jaskinie.

Na szczyt Giewontu można się wspiąć, wybierając jeden z trzech szlaków: niebieski (z Kuźnic przez Kalatówki i Dolinę Kondratową), żółty (z Gronika) oraz czerwony (z Doliny Strążyskiej). Wybierając się na wspinaczkę należy liczyć się z zatorami, ponieważ góra jest jednym z najpopularniejszych tatrzańskich obiektów. W zależności od odcinak trasa jest średnio trudna. W gorszych momentach szlak zabezpieczony jest łańcuchami.

Zgłoś błąd

Giewont - galeria zdjęć

Giewont na mapie

Giewont cennik

Giewont mieści się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), do którego wstęp jest płatny według powyższej tabeli.

Stawki obowiązuję niezależnie od pory roku.
BiletCena
bilet normalny 5 zł
bilet ulgowy 2,50 zł
bilet 7-dniowy normalny25 zł
bilet 7-dniowy ulgowy12,50 zł
Ponadto płatny jest wstęp do Jaskini Mroźnej. Opłata wynosi 4 zł - dzieci do lat sześciu są zwolnione z opłat.
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Giewont

Miasta w pobliżu Giewont

Regiony w pobliżu Giewont

Warto wiedzieć

Więcej informacji