Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Dolina Pięciu Stawów Polskich - opis atrakcji

Dolina Pięciu Stawów Polskich należy do najpiękniejszych zakątków w Tatrach Wysokich. Jej nazwa pochodzi od jezior polodowcowych, które są jej ozdobą. W Dolinie leży Wielki Staw Polski, Zadnia Staw Polski, Mały Staw Polski, Czarny Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz okresowy staw Wole Oko. Topograficznie jest to odgałęzienie Doliny Białki i wyżej położona część Doliny Roztoki. Otaczają ją główna grań Tatr ze Świnicą, Liptowski Mur ze Szpiglasowym Wierchem oraz gran ze Świstową Czubą. Dolina Pięciu Stawów sąsiaduje z Doliną Rybiego Potoku i Doliną Gąsienicową, z którymi połączona jest szlakami pieszymi. Nad Przednim Stawem stoi Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów.

Dolina uznawana jest przez wielu za najpiękniejszy zakątek polskiej części Tatr. Wspaniale prezentuje się zarówno z jej dna, jak i z okolicznych grani, którymi prowadzą szlaki. Rozmieszczone w niej jeziora nadają krajobrazom prawdziwej magii. Miejsce cieszy się powodzeniem o każdej porze roku, choć zimą dostęp do niego jest bardziej utrudniony. Do Doliny Pięciu Stawów nie prowadzą bezpośrednie szlaki z Zakopanego. Najłatwiej dostać się tu zielonym szlakiem przez Dolinę Roztoki (wejście na teren TPN z Palenicy Białczańskiej). Możliwe jest też dojście znad Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką (niebieski szlak) lub Szpiglasową Przełęcz (szlak żółty) oraz zejście w kilku miejscach z Orlej Perci. Trasy przez Orlą Perć, Kozi Wierch i Krzyżne są dość wymagające, dlatego mniej wprawni turyści powinni wybierać się do Doliny Pięciu Stawów od Doliny Roztoki lub znad Morskiego Oka.

Zgłoś błąd

Dolina Pięciu Stawów Polskich - galeria zdjęć

Dolina Pięciu Stawów Polskich na mapie

Dolina Pięciu Stawów Polskich cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Dolina Pięciu Stawów Polskich

Miasta w pobliżu Dolina Pięciu Stawów Polskich

Regiony w pobliżu Dolina Pięciu Stawów Polskich

Warto wiedzieć

Więcej informacji