Litwa

Litwa w pigułce

Flaga Litwy
Oficjalna nazwa Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika)
Stolica
Wilno
Waluta
1 lit = 100 centów (LTL)
Język
urzędowy: litewski, używany: litewski, polski, rosyjski
Liczba ludności
3 185 883
Powierzchnia
65 200m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Litwa Hotele na Litwie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Litwie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Litwa jest państwem usytuowanym nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego, w samym sercu Europy Północnej. Graniczy z Łotwą, Białorusią, Rosją (poprzez Obwód Kaliningradzki) oraz z Polską.

Litwę łączy z polskim krajem bardzo wiele, zapewne z tego względu jest to coraz chętniej obierany kierunek turystyczny. Wspólni bohaterowie narodowi, podobne dzieje historyczne oraz niepowtarzalna kultura Wileńszczyzny – to tylko kilka przykładów na to, jak państwo litewskie jest nam bliskie.

Już na początku XIV wieku państwo litewskie było jednym z największych w całej Europie Wschodniej. Jego terytorium obejmowało wówczas ziemie dzisiejszego państwa ukraińskiego, rosyjskiego oraz polskiego. Nic więc dziwnego, że tereny Litwy są po dziś dzień terenami niezwykle wielonarodowymi. Litwini stanowią zdecydowaną większość, ale poza nimi mieszkają tu również Ukraińcy, Rosjanie oraz Polacy.

Turystów przyciąga na Litwę przede wszystkim stolica, czyli Wilno, które jest przepełnione wspaniałymi zabytkami. Miasto może poszczycić się chociażby jedną z największych w całej Europie Starówek. Ponadto możemy tu zobaczyć również moc innych zabytków, do których bez wątpienia należy zaliczyć Ostrą Bramę z wyjątkowym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Wzgórze Trzech Krzyży, Muzeum Ofiar Ludobójstwa, Uniwersytet Wileński oraz wiele kościołów – gotyckich, barokowych i renesansowych.

Na Litwę warto oczywiście przyjechać nie tylko ze względu na Wilno. Poza stolicą na terenie litewskiej krainy możemy odnaleźć mnóstwo innych ciekawych atrakcji turystycznych. Nieopodal Litwy znajduje się chociażby niewielka miejscowość o nazwie Troki, w której można zwiedzić jedyny na kontynencie europejskim zamek na wyspie. Wizyta na zamku w Trokach jest bardzo często ważnym punktem zagranicznych wycieczek. Miasteczko to położone jest zaledwie trzydzieści kilometrów od Wilna. Rezydencja znajdująca się na zamku dawniej była siedzibą książąt litewskich (zanim przeprowadzili się do Wilna).

Bardzo pięknym miejscem jest także Kowno, malowniczo położone miasto, otoczone wzgórzami nad Niemnem. Przepiękny plac ratuszowy, kamienny zamek krzyżacki z początków XIV wieku oraz gotycka archikatedralna bazylika – to tylko kilka atrakcji, które czekają na turystów w Kownie.

Spośród ciekawych miejsc przyrodniczych natomiast warto wymienić Park Narodowy Mierzei Kurońskiej oraz Miasto Neringa (miejsca te zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Sami się więc przekonajmy, że w każdym zakątku litewskiej krainy można zetknąć się z naprawdę niesamowitymi i fascynującymi atrakcjami.

Zgłoś błąd

Regiony w Litwie

Miasta w Litwie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Litwie

Litwa - galeria zdjęć

Litwa w pigułce

Litwa
Oficjalna nazwa Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika)
Stolica
Wilno
Waluta
1 lit = 100 centów (LTL)
Język
urzędowy: litewski, używany: litewski, polski, rosyjski
Liczba ludności
3185883
Powierzchnia
652002
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna

Litwa - więcej informacji