Litwa

Litwa w pigułce

Flaga Litwy
Oficjalna nazwa Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika)
Stolica
Wilno
Waluta
1 lit = 100 centów (LTL)
Język
urzędowy: litewski, używany: litewski, polski, rosyjski
Liczba ludności
3 185 883
Powierzchnia
65 200m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Litwa Hotele na Litwie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Litwie

Zalecane szczepienia
Szczepienia ochronne nie są wymagane, gdyż na terenie Litwy na turystów nie czekają poważne zagrożenia epidemiologiczne oraz sanitarne. Nie ma również ryzyka zachorowania na choroby zakaźne, takie jak malarię. Woda z kranu jest zdatna do picia, ale w trosce o własne zdrowie, lepiej sięgać po wodę butelkowaną.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Osoby planujące podróż na Litwę powinny zaopatrzyć się przede wszystkim w zapas leków, jeśli przyjmują takie z racji jakiejkolwiek choroby przewlekłej. Ponadto do podręcznej torby warto zapakować również leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Wybierając się na Litwę w środku letniego sezonu turystycznego, należy również wziąć ze sobą olejki lub kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Niebezpieczeństwa i zagrożenia
Litwa z całą pewnością nie należy do krajów szczególnie niebezpiecznych, ale mimo to, w niektórych sytuacjach warto zachować ostrożność. Nie pozostawiajmy swojego bagażu bez opieki, nie nośmy również przy sobie sporych sum pieniędzy. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami wydają się być głównie okolice dworców autobusowych i kolejowych. Ponadto unikajmy spacerowania (zwłaszcza samotnie) wieczorami po mniejszych ulicach.
Turystów przestrzega się także przed zbyt głośnym mówieniem w języku polskim, zwłaszcza w Kownie. Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że chociaż łączy nas historia, to niektóre fakty mogą być przez mieszkańców Litwy interpretowane nieco inaczej.

W razie choroby
Obywatele Polski, którzy przebywają na terenie Litwy mają prawo do korzystania z litewskiej opieki medycznej. Należy jednak posiadać odpowiedni dokument, który będzie potwierdzeniem naszego bezpieczenia. Jeśli nasz wyjazd odbywa się głównie w celach turystycznych, wówczas takim dokumentem będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W celu otrzymania niniejszej karty należy zgłosić się do odpowiedniego oddziału NFZ. Dokument ten daje możliwość do korzystania tylko z podstawowych usług, dlatego warto przemyśleć sprawę wykupienia dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego, na przykład w jednej z agencji ubezpieczeniowych. W większych miastach istnieją również prywatne placówki zdrowia, w których z usług medycznych można korzystać odpłatnie.

Podróżowanie z dzieckiem
Litwa jest krajem znajdującym się w stosunkowo niewielkiej odległości od Polski. Dlatego można zdecydować się zarówno na podróż samolotem, jak i samochodem. Dziecko do drugiego roku życia może podróżować na kolanach (w samolocie), dziecku starszemu należy kupić już osobny bilet. Litwa jest krajem przyjaznym dla rodziców podróżujących z dziećmi, a co więcej, organizując wyprawę do sąsiadującego z nami państwa, możemy być pewni, iż będzie to podróż w miarę niskobudżetowa.

Zgłoś błąd

Litwa w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika)
Stolica
Wilno
Waluta
1 lit = 100 centów (LTL)
Język
urzędowy: litewski, używany: litewski, polski, rosyjski
Liczba ludności
3185883
Powierzchnia
652002
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna

Litwa - więcej informacji