Kowno

Kowno w pigułce

Kraj
Litwa
Liczba ludności
336912
Powierzchnia
157 km2
Nr. kierunkowy
+370-37
Współrzędne
N:54.9
E:23.933333
Herb
Herb Kowna

Co warto zobaczyć w Kownie?

Kowno jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem Litwy, położonym w środkowej części państwa, u zbiegu dwóch rzek: Niemna i Wilii.

Pierwsze wzmianki o Kownie datowane są na 1361 rok, jednak właściwe miasto powstało nieco później, pod koniec XIV wieku lub na początku XV wieku. Wtedy też powstał gród, którego zadaniem była obrona Litwinów przed najazdami Krzyżaków, którzy zdobywali go jednak wielokrotnie. W 1384 roku Krzyżacy wznieśli nowy, murowany zamek, który miał być bazą wypadową do dalszych podbojów i najazdów, szczególnie na Wilno. Zamek ten zachował się po dzień dzisiejszy.

Szczególnie intensywny rozwój miasta nastąpił w XVIII wieku. Od tego momentu pozycja Kowna stale rosła, czemu sprzyjało dogodne położenie. W 1842 roku Kowno stało się stolicą guberni obejmującej zachodnią Litwę, co zaowocowało dodatkowym przyspieszeniem rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego miasta. Kowno zostało zdobyte przez Niemców 18 sierpnia 1915 roku. Pozostało pod ich okupacją aż do 1919 roku. 21 grudnia 1918 roku powołana została republika radziecka, która jednak nie cieszyła się poparciem ani Litwinów, ani Niemców i po kilkunastu dniach upadła. Do 1918 roku Kowno było miastem granicznym, a dzisiejsze lewobrzeżne dzielnice Aleksota i Poniemoń leżały w Królestwie Polskim.

Dziś Kowno nieformalnie uznawane jest za drugą stolicę Litwy i jest jednym z jej ważniejszych centrów kulturalnych oraz gospodarczych. Dzięki malowniczemu położeniu jest chętnie odwiedzane przez turystów, których przyciąga widok rzecznych wstęg wijących się pośród pagórków i zielonych łąk, przywodząc na myśl mickiewiczowskie opisy przyrody. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Dolina Mickiewicza, ulubiony szlak spacerowy poety, którym chadzał mieszkając jeszcze w tym mieście. Znaleźć można tutaj granitową tablicę na której napisany został fragment utworu „Grażyna”.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kownie

W okolicy Kowna

Miasta w pobliżu Kowna

Kowno - galeria zdjęć

Kowno w pigułce

Kraj
Litwa
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
336912
Powierzchnia
157 km2
Nr. kierunkowy
+370-37
Współrzędne
N:54.9
E:23.933333

Kowno - więcej informacji