Wilno

Wilno w pigułce

Kraj
Litwa
Liczba ludności
554553
Powierzchnia
401 km2
Nr. kierunkowy
(+370) 5
Współrzędne
N:54.689386
E:25.280024
Herb
Herb Wilna

Co warto zobaczyć w Wilnie?

Wilno od niedawna zaliczane jest do grona najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie Wschodniej. Kaplica ze słynnym obrazem Matki Ostrobramskiej, barokowe kościoły oraz jedna z największych Starówek na świecie – to tylko kilka powodów, dla których warto bliżej poznać stolicę Litwy.

Początki miasta sięgają XIV wieku, chociaż archeologowie zgodnie twierdzą, że na terenie dzisiejszego Wilna istniała cywilizacja już w okresie mezolitu. Dynamiczny rozwój miasta przypada z kolei na wiek XVI. Właśnie w tym czasie wybudowane zostały obronne fortyfikacje, wśród których najważniejsze znaczenie miały mury miejskie z kilkoma bramami oraz basztami. Do dzisiejszych czasów przetrwała tylko słynna Ostra Brama, znajdująca się na Starym Mieście. Czasy zygmuntowskie to również okres budowy najdostojniejszych zabytków. W tym czasie powstała między innymi mennica, arsenał, liczne kościoły oraz pałace.

Kolejne stulecie nieco zahamowało prężny rozwój miasta, głównie na skutek wielkiego pożaru, który miał miejsce w 1610 roku. Niedługo potem całe Wilno dostało się pod panowanie wojsk napoleońskich, które zapoczątkowały kolejne najazdy. W XIX wieku Wilno zostało zajęte przez Rosjan.

Historia Wilna, które dzisiaj jest jednym z piękniejszych miast Europy Wschodniej niewątpliwie kształtowała się na przestrzeni długich wieków. Dzisiaj o świetności czasów zygmuntowskich, o licznych zrywach niepodległościowych i wielu innych ważnych wydarzeniach zdają się nam opowiadać wileńskie zabytki.

Zgłoś błąd

Dzielnice Wilna

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wilnie

W okolicy Wilna

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Wilna

Miasta w pobliżu Wilna

Wilno - galeria zdjęć

Wilno w pigułce

Kraj
Litwa
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
554553
Powierzchnia
401 km2
Nr. kierunkowy
(+370) 5
Współrzędne
N:54.689386
E:25.280024

Wilno - więcej informacji