Algier

Algier w pigułce

Kraj
Algieria
Liczba ludności
2988145
Powierzchnia
273 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:36.783333
E:3.066667
Herb
Herb Algieru

Co warto zobaczyć w Algierze?

Algier jest malowniczo ulokowanym miastem. Rozciąga się ono wzdłuż zatoki Algierskiej u wybrzeży Morza Śródziemnego. Miasto to jest stolicą Algierii i jednym z ważniejszych ośrodków miejskich w całej Afryce. Znajduje się tutaj wiele instytucji kulturalnych i naukowych ważnych dla kraju. Co ciekawe w Algierze jest także metro. W Afryce jeszcze tylko w Kairze znajduje się metro.

Historia miasta sięga podbojów arabskich, które miały miejsce tutaj z początkiem ubiegłego tysiąclecia. To właśnie oni w VII w. założyli tutaj miasto Icosium na ruinach rzymskiej metropolii. Później, od XVI w. miasto to stało się jednym z głównych ośrodków korsarstwa na terenie Afryki. Wcześniej, bo już od końca XV w. do miasta przybywali na tereny dzisiejszego Algieru Maurowie z Grenady, którzy niejednokrotnie byli zmuszeni do przejścia na chrześcijaństwo. Zwano ich moryskami (małymi Maurami). Miasto z czasem stało się częścią Imperium Osmańskiego, jednakże w dalszym ciągu stanowiło nie lada atrakcję dla europejskich władców. Francuzi niejednokrotnie próbowali je zdobyć, ale udało im się to dopiero w 1830 r. po prawie miesięcznym oblężeniu.

Algier miał duże znaczenie w najnowszej historii świata. To właśnie tutaj w trakcie drugiej wojny światowej została utworzona przez Mieczysława Słowikowskiego (z polskiego wywiadu) Agencja Afryka, której działalność przyczyniła się do powodzenia alianckiej akcji „operacja Tourch”. W Algierze przez rok, czyli od czerwca 1943 do sierpnia 1944 r. ustanowiona była stolica Wolnej Francji, zaś na czele rządu stał Charles de Gaulle.

Miasto stało się stolicą Algierii dopiero w 1962 r., kiedy kraj ten uzyskał niepodległość.

Wszystko to sprawia, że Algier jest niesamowitym miejscem, a na jego atmosferę składa się wielokulturowość. Na każdym kroku można zobaczyć niezwykłe pamiątki, po dawnych, niekiedy burzliwych czasach. Jednakże w Algierze historia doskonale współgra ze współczesnością i można tu podziwiać również nowoczesne centra biznesowe i ośrodki przemysłu, dzięki którym miasto jak i państwo rozwijają się. Miasto to warto odwiedzić również z uwagi na panujący tutaj klimat – na początku ubiegłego wieku było to dość popularne wśród Europejczyków miejsce leczenia schorzeń dróg oddechowych.

Zgłoś błąd

Dzielnice Algieru

Atrakcje turystyczne i zabytki w Algierze

W okolicy Algieru

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Algieru

Miasta w pobliżu Algieru

Algier - galeria zdjęć

Algier w pigułce

Kraj
Algieria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2988145
Powierzchnia
273 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:36.783333
E:3.066667

Algier - więcej informacji