Bagdad

Bagdad w pigułce

Kraj
Irak
Liczba ludności
7216040
Powierzchnia
2260,2 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:33.333333
E:44.383333

Co warto zobaczyć w Bagdadzie?

Bagdad, stolica Iraku, wzbudza bardzo wiele zainteresowania, zarówno na tle politycznym, jak i turystycznym – coraz więcej osób, najczęściej doświadczonych podróżników, decyduje się odwiedzić to miasto, które potrafi zagwarantować naprawdę bardzo wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

Szczególnie atrakcyjne okazuje się jego położenie nad zachodnim brzegiem jednej z najstarszych rzek, Tygrysu, o którym zaczynamy uczyć się już w szkole podstawowej podczas lekcji historii na temat największych i najważniejszych rzek Mezopotamii. Tygrys przepływa przez Turcję i Syrię, czyli dwa kraje (poza Kuwejtem, Arabią Saudyjską oraz Iranem), z którymi on graniczy.

Bagdad zamieszkiwany jest przez ponad 7 milionów osób, co pozwala mu być największym miastem w Iraku, a także jednym z większych na Bliskim Wschodzie. W tym między innymi przejawia się jego ważna rola jako miasta rozwiniętego, gwarantującego wiele miejsc pracy oraz całkiem spore możliwości edukacyjne.

Historia miasta sięga VIII wieku, kiedy to zostało założone przez Al-Mansuara, drugiego kalifa pochodzącego z dynastii Abbasydów. Chociaż nie zawsze było ono stolicą (na przykład przez wiele lat IX wieku była nią Samarra), Bagdad przez cały czas odgrywał bardzo ważną rolę w kraju oraz na tle międzynarodowym. Podczas wojny w Zatoce Perskiej, która miała miejsce w 1991 roku, całkiem sporo ucierpiał, jednak wciąż trwają prace, które pozwalają na odbudowanie go oraz przyczynienie się do jego szybkiego rozwoju – możliwości są naprawdę całkiem spore.

Bagdad jest miastem wręcz gorącym z niewielką ilością opadów (najwięcej deszczu zauważa się w październiku i jesieni). Temperatury powietrza bardzo często przekraczają tu ponad 40 stopni Celsjusza latem oraz 30-20 podczas pozostałych pór roku. Warto regularnie sprawdzać prognozy pogody przed przyjazdem do Iranu, aby odpowiednio przygotować się do nich. Spacery po mieście przy niezwykle silnych promieniach słonecznych na pewno nie należą do najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bagdadzie

W okolicy Bagdadu

Miasta w pobliżu Bagdadu

Bagdad - galeria zdjęć

Bagdad w pigułce

Kraj
Irak
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
7216040
Powierzchnia
2260,2 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:33.333333
E:44.383333

Bagdad - więcej informacji