Baku

Baku w pigułce

Kraj
Azerbejdżan
Liczba ludności
2045815
Powierzchnia
2130 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:40.383333
E:49.866667
Herb
Herb Baku

Co warto zobaczyć w Baku?

Jest stolicą Azerbejdżanu oraz jego największym i zarazem najbardziej kosmopolitycznym miastem. Posiada malownicze położenie nad Morzem Kaspijskim, na brzegu Półwyspu Abszerońskiego.

Pierwsze wzmianki o Baku pochodzą z II wieku. Miasto powszechnie jest znane dopiero od V wieku. Od XII wieku jest stolicą chanatu Szyrwanu. Od 1509 roku to część państwa Safawidów, a od 1747 roku odrębny chanat azerbejdżański. Pięćdziesiąt dziewięć lat później znajduje się pod władzą Rosji. Na przełomie 1918-1929 roku rodzi się Demokratyczna Republika Azerbejdżanu włączona do Rosji Radzieckiej. Od 1991 roku istnieje jako niezależne państwo

W języku perskim nazwa Baku oznacza „miasto wiatrów”. Nazywany także „miastem ogni”

Stolica Azerbejdżanu to połączenie spuścizny cywilizacji europejskiej i muzułmańskiej. Na każdym kroku można zaobserwować wpływy Wschodu i Zachodu. W dawnych czasach przebiegał tu Wielki Szlak Jedwabny. Znajdziemy tu przepiękne pałace i radzieckie bloki mieszkalne. Tutejsze Stare Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielbiciele kultury i sztuki również mają tu w czym wybierać i co odwiedzać. Znajdują się tutaj liczne teatry, filharmonia, trzydzieści muzeów, a także wytwórnia filmowa.

Z ciekawostek warto dodać, że w Baku urodził się znany na całym świecie szachista Garri Kasparow, a polski pisarz Stefan Żeromski umieścił tu część akcji w „Przedwiośniu”.

Z pobytu warto przywieźć m.in.: antyki, dywany czy kawior.

Zgłoś błąd

Dzielnice Baku

Atrakcje turystyczne i zabytki w Baku

W okolicy Baku

Miasta w pobliżu Baku

Baku - galeria zdjęć

Baku w pigułce

Kraj
Azerbejdżan
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2045815
Powierzchnia
2130 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:40.383333
E:49.866667

Baku - więcej informacji