Co warto zobaczyć w Baku?
Jest stolicą Azerbejdżanu oraz jego największym i zarazem najbardziej kosmopolitycznym miastem. Posiada malownicze położenie nad Morzem Kaspijskim, na brzegu Półwyspu Abszerońskiego.
Pierwsze wzmianki o Baku pochodzą z II wieku. Miasto powszechnie jest znane dopiero od V wieku. Od XII wieku jest stolicą chanatu Szyrwanu. Od 1509 roku to część państwa Safawidów, a od 1747 roku odrębny chanat azerbejdżański. Pięćdziesiąt dziewięć lat później znajduje się pod władzą Rosji. Na przełomie 1918-1929 roku rodzi się Demokratyczna Republika Azerbejdżanu włączona do Rosji Radzieckiej. Od 1991 roku istnieje jako niezależne państwo
W języku perskim nazwa Baku oznacza „miasto wiatrów”. Nazywany także „miastem ogni”
Stolica Azerbejdżanu to połączenie spuścizny cywilizacji europejskiej i muzułmańskiej. Na każdym kroku można zaobserwować wpływy Wschodu i Zachodu. W dawnych czasach przebiegał tu Wielki Szlak Jedwabny. Znajdziemy tu przepiękne pałace i radzieckie bloki mieszkalne. Tutejsze Stare Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wielbiciele kultury i sztuki również mają tu w czym wybierać i co odwiedzać. Znajdują się tutaj liczne teatry, filharmonia, trzydzieści muzeów, a także wytwórnia filmowa.
Z ciekawostek warto dodać, że w Baku urodził się znany na całym świecie szachista Garri Kasparow, a polski pisarz Stefan Żeromski umieścił tu część akcji w „Przedwiośniu”.
Z pobytu warto przywieźć m.in.: antyki, dywany czy kawior.