Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan w pigułce

Kraj
Brunei
Liczba ludności
158110
Powierzchnia
100,36 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:4.916667
E:114.916667

Co warto zobaczyć w Bandar Seri Begawan?

Bandar Seri Begawan to stolica sułtanatu Brunei, znajdująca się na północnym wybrzeżu Borneo, przy ujściu rzeki Brunei do zatoki o takiej samej nazwie. Miasto zostało założone w 1521 roku jako osada holenderska. Do połowy wieku dziewiętnastego był to ośrodek handlu niewolnikami. Miasto jest ogromnym ośrodkiem handlowym i finansowym. W dużym stopniu na terenach miasta rozwinął się przemysł drzewny, meblarski, czy też włókienniczy. Atutem Bandar Seri Begawanu jest międzynarodowy port lotniczy, mający swe kursy na wszystkie strony świata, do wielu miast całej kuli ziemskiej. Argumentem do odwiedzenia Bandar Seri Begawanu dla Polaka, może być fakt, iż w mieście znajduje się polski konsulat honorowy. Powierzchnia Bandar Seri Begawanu wynosi 100,36 km2. Według spisu mieszkańców w 2008 roku, liczba ludności miasta wynosi 158 110. Ludność zamieszkująca Bandar Seri Begawan to przede wszystkim etniczni Malaje, a w połączeniu z chińską grupą etniczną, tworzą najbardziej znacznącą mniejszość. Jedną z mniejszych grup etnicznych są grupy aborygenów, które są sklasyfikowane jak Bumiputer. Do miasta zjeżdża wiele osób z Indonezji i Filipin w poszukiwaniu pracy.

Klimat w Bandar Seri Begawanie jest klimatem lasów tropikalnych, bez prawdziwej pory suchej. Najmniejsze opady w mieście można zarejestrować w marcu, jedynie 120 milimetrów. W październiku i grudniu, opady występują raz na parę dni, w związku z czym są to miesiące najbardziej deszczowe, wtedy ich ilość może dochodzić nawet do 350 milimetrów. Temperatura powietrza w ciągu roku nie zmienia się w dużym stopniu. Zazwyczaj wynosi ona 32˚ C, momentami może spadać do 23˚C, jednak ciągle jest to region ciepły i zachęcający turystów do zwiedzania o każdej porze roku.

Bandar Seri Begawan ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć transportową. Aby zwiedzać miasto i okoliczne atrakcje, można wygodnie poruszać się autobusami, których jest dużo, a ich trasy kursowe, są stworzone tak, aby podróż nie była problematyczna i długa. Oprócz autobusów i transportu drogowego, w dużym stopniu rozwinięty jest transport lotniczy. Port lotniczy znajduje się 11 kilometrów od centrum miasta, ale dojazd do niego nie zajmuje więcej niż 20 minut, gdy jedzie się do niego przez sułtanat Hassanal Bolkiah Highway. Bardzo ciekawym środkiem transportu jest „ penambang”. Jest to po prostu wodne taxi. Jest to najczęstszy środek podróży wykorzystywany do pokonania drogi między Bandar Seri Begawanem, a Kampong Ayer. Opłaty za wodne taxi można, a nawet trzeba negocjować. Można korzystać z tego środka transportu od godziny 7:45 do 16:00, każdego dnia. Dzięki temu, można zwiedzić nie tylko, wcześniej wspomniany Kampong Ayer, ale również Lawas, Sundar czy Labuan.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bandar Seri Begawan

W okolicy Bandar Seri Begawan

Miasta w pobliżu Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan - galeria zdjęć

Bandar Seri Begawan w pigułce

Kraj
Brunei
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
158110
Powierzchnia
100,36 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:4.916667
E:114.916667

Bandar Seri Begawan - więcej informacji