Bejrut

Bejrut w pigułce

Kraj
Liban
Liczba ludności
2060363
Powierzchnia
85 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:33.883333
E:35.5

Co warto zobaczyć w Bejrucie?

Stolica Libanu Bejrut to miasto, które śmiało można wskazywać jako przykład łączenia się wpływów Wschodu i Zachodu. Mieszają się tu tradycje, kultury i religie. Miasto, podobnie jak cały Liban pozostaje jednym z najbardziej otwartych miejsc na całym Bliskim Wschodzie. Przyrównywany często do Paryża kipi nocnym życiem, licznymi knajpkami, restauracjami i klubami, które czynne są do późnych godzin nocnych.
Bejrut to z jednej strony bogata i długa historia, z drugiej zaś popularne miejsce wypoczynku. Bliskość morza, plaże ciągnące się w niewielkiej odległości od centrum, oraz ukryte wśród nowej zabudowy pomniki historii sprawiają, że miasto odwiedzane jest zarówno przez poszukiwaczy wypoczynku nad wodą, jak i łowców ciekawych zabytków.
Bejrut był i jest miastem wielokulturowym. Obok siebie żyją tu chrześcijanie różnych konfesji, w tym katolicy, maronici, prawosławni, wyznawcy kościoła ormiańskiego, protestanci oraz muzułmanie i Żydzi. Świątynie różnych wyznań sąsiadują ze sobą tworząc niepowtarzalny koloryt miasta.
Stolica Libanu była jednak wielokrotnie ciężko doświadczana przez los. Strategiczne położenie państwa, jego wielokulturowość stwarzały zarzewie konfliktu. Pierwszy rozgorzał niedługo po uzyskaniu przezeń niepodległości. Długotrwała wojna domowa doprowadziła do podziału Bejrutu na część chrześcijańską i muzułmańską. Stolica prężnie podnosiła się z upadku po 1990 roku, kiedy udało się podpisać porozumienia pokojowe. Spokój nie trwał jednak długo. W 2006 roku, kiedy wydawało się, że miasto odzyskuje swoją pozycję, także jako centrum turystyczne wybuchła wojna z Izraelem. Ze strony Libanu najzacieklejsze ataki przeprowadzało muzułmańskie ugrupowanie Hezbollah. W wyniku bombardowania Bejrutu przez armię izraelską zniszczonych zostało ponownie wiele budynków. Pomimo podpisanego niedawno porozumienia w mieście nadal nie jest w pełni spokojnie. Co jakiś czas zdarzają się zamachy bombowe przeprowadzane przez radykalne grupy muzułmańskie powiązane z Hezbollahem.
Obecnie władze Libanu oraz samego Bejrutu pracują nad przywróceniem mu należnej pozycji na mapie turystycznej. Wróciło życie i wielobarwny tłum, zarówno w licznych restauracjach jak i w dzielnicy handlowej, nazywanej Beirut Souks. Pomimo wciąż istniejącego zagrożenia ludzie starają się żyć normalnie. O niedawnej tragedii wciąż przypominają opuszczone i zrujnowane kwartały oraz wyglądający jak niemy wyrzut szkielet hotelu Holiday Inn. Wracają też turyści, którzy już dawno pokochali Liban za jego niezwykły koloryt, wielokulturowość oraz pyszne jedzenie. Oby już wkrótce mogli się tu cieszyć całkowitym bezpieczeństwem i spokojem.

Zgłoś błąd

Dzielnice Bejrutu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bejrucie

W okolicy Bejrutu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Bejrutu

Miasta w pobliżu Bejrutu

Bejrut - galeria zdjęć

Bejrut w pigułce

Kraj
Liban
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2060363
Powierzchnia
85 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:33.883333
E:35.5

Bejrut - więcej informacji