Glasgow

Glasgow w pigułce

Kraj
Szkocja
Liczba ludności
593060
Powierzchnia
175 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:55.87
E:-4.27
Herb
Herb Glasgow

Co warto zobaczyć w Glasgow?

Glasgow uznawane jest za stolicę Szkocji. Jest to jednocześnie największe miasto położone w tym regionie, a trzecim pod względem wielkości w całym Zjednoczonym Królestwie. Posiada także największe zaludnienie – na jeden kilometr kwadratowy przypada tutaj 3 395 osób. Nazwa tego miasta pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego słowa Glas-cu, które tłumaczy się jako ukochane, zielone miejsce. Ma to związek z malowniczym położeniem Glasgow w dolinie rzeki Clyde.

Historia miasta sięga czasów wczesnego średniowiecza. Wtedy to stało się ono jednym z największych biskupstw w całej Brytanii. Właśnie dzięki temu miało szansę na szybki rozwój. Z początkiem XIII w. Glasgow jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu i staje się bardzo ważnym portem handlowym. Głównymi towarami, jakie tu przewożono był rum oraz bawełna i tytoń. Miasto rozwijało się prężnie praktycznie do czasów II wojny światowej, po której nieco zmniejszyło się jego znaczenie oraz powstał problem slumsów i często występującej biedy. Jednakże władzom miasta udało się rozwiązać ten problem i dzisiaj Glasgow może cieszyć się dawną świetnością.

Oprócz tego, że miasto stanowi ważny ośrodek polityczny, przemysłowy i handlowy odgrywa ono także dużą rolę, jeśli chodzi o rozwój kultury. W 1990 r. było ono Europejską Stolicą Kultury. W 1999 r. otrzymało tytuł Miasta Architektury i Wzornictwa Zjednoczonego Królestwa.

Zgłoś błąd

Dzielnice Glasgow

Atrakcje turystyczne i zabytki w Glasgow

W okolicy Glasgow

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Glasgow

Miasta w pobliżu Glasgow

Glasgow - galeria zdjęć

Glasgow w pigułce

Kraj
Szkocja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
593060
Powierzchnia
175 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:55.87
E:-4.27

Glasgow - więcej informacji