Jerozolima

Jerozolima w pigułce

Kraj
Izrael
Liczba ludności
801400
Powierzchnia
123 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:31.778611
E:35.229444
Herb
Herb Jerozolimy

Co warto zobaczyć w Jerozolimie?

Jerozolima to niezwykle istotne miasto dla trzech największych religii monoteistycznych naszego świata – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Swoje siedziby mają tutaj najważniejsze instytucje państwowe. Jednakże pomimo tego, że większość mieszkańców miasta jak i Izraela uważa Jerozolimę za stolicę kraju, to oficjalnie inne państwa nie traktują tak tego miasta – nie ma tutaj ani jednej ambasady czy placówki dyplomatycznej innego kraju. Większość tego typu placówek znajduje się w Tel Awiwie.

Historia Jerozolimy nieodzownie łączy się z rozwojem religii, dlatego znajduje się tu mnóstwo zabytków o charakterze sakralnym. Na każdym kroku zwiedzający odkrywają pamiątki, często burzliwych wydarzeń jakie miały tutaj miejsce na przestrzeni wieków. Ciekawostką jest to, że cały kompleks miejski jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednakże Jerozolima to nie tylko zabytki. Jest ona doskonałym przykładem, że historyczne miejsca mogą sąsiadować z nowoczesnymi budynkami – i połączenie takie wcale nie musi budzić mieszanych uczuć.

Dzieje Jerozolimy sięgają epoki miedzi – to właśnie na ten okres datowane są pierwsze osady ludzkie, których pozostałości odkryto. Właściwe miasto Jerozolima datowane jest na początek XXVI w. p.n.e. Według tradycyjnych wierzeń to bezpośredni przodkowie Abrahama założyli to miasto. Złoty okres w historii miasta przypada na panowanie na wpół legendarnych władców – Dawida i jego syna Salomona. Później następuje rozłam na Izrael i Judę oraz podbój kraju przez Babilończyków. W czasie działań wojennych Aleksandra Macedońskiego miasto przechodzi pod panowanie greckie, a z czasem rzymskie. Kolejne wieki przynoszą niepokoje związane z atakami Persów. W połowie VII w. n.e. Jerozolima dostaje się pod panowania muzułmanów. Wieki XI i XII to okres krucjat mających na celu wyzwolenie Ziemi Świętej z rąk Arabów. Od XVI do XX w. na terenie Jerozolimy panowali Turcy. W 1917 r. Palestyna wraz z Jerozolimą przeszły pod panowanie brytyjskie jako mandat na Bliskim Wschodzie. Wiek XX nie zakończył niepokojów w Ziemi Świętej – niektóre konflikty jeszcze bardziej się zaogniły. Jednakże dzisiaj miasto jest bezpieczne dla turystów, a jego zwiedzanie jest niesamowitym przeżyciem zarówno religijnym jak i estetycznym.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Jerozolimie

W okolicy Jerozolimy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Jerozolimy

Jerozolima - galeria zdjęć

Oceń to miejsce (1)

blank Pawel Bialek
2014-02-12 22:51:41
2014-02-12 22:51:41
piekny kraj piekne zabyki

Jerozolima w pigułce

Kraj
Izrael
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
801400
Powierzchnia
123 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:31.778611
E:35.229444

Jerozolima - więcej informacji