Londyn

Londyn w pigułce

Kraj
Wielka Brytania
Liczba ludności
8173941
Powierzchnia
1572 km2
Nr. kierunkowy
Centrum: 44 207 Przedmieścia: 44 208 Przedmieścia: 44 203
Współrzędne
N:51.5
E:-0.116667
Herb
Herb Londynu

Co warto zobaczyć w Londynie?

Londyn – stolica Wielkiej Brytanii i zarazem jedno z największych miast świata kusi turystów przepięknymi zabytkami architektonicznymi, wspaniałą historią oraz mieszanką wielu kultur – europejskich, azjatyckich i afrykańskich. Miasto położone jest bezpośrednio nad Tamizą. Obecnie Londyn jest największym centrum finansowym świata. Swoje siedziby mają tutaj największe banki oraz największa w Europie i trzecia pod względem wielkości giełda. W Londynie swoje siedziby ma także wiele instytucji kulturalnych i oświatowych.

Historia Londynu sięga jeszcze czasów rzymskich, pierwsze osady powstały tu najprawdopodobniej w pierwszej połowie I w. n. e. Z czasem osada rozrastała się, a jej centrum nazwana Londinium. Obecnie w tym miejscu znajdują się okolice ulicy Cannon Street. Bardzo szybko ówczesny Londyn stał się jednym z najbogatszych miast należących do Imperium – wszystko za sprawą wymiany handlowej z kontynentem. W 313 r. zostało tu założone biskupstwo. Początkowo była tu stolica Królestwa Essex, zaś od XII w. Londyn pełnił stolicę całej Wielkiej Brytanii, siedzibą dworu stał się Pałac Westminsterski.. W tym też czasie nastąpił gwałtowny rozwój metropolii.

Londyn kilka razy był trawiony przez pożary, a z uwagi na to, że większość zabudowań była wykonana z drewna ogień szybko się rozprzestrzeniał na całe miasto. Jeden z największych pożarów miał miejsce w 1666 r. kiedy to spłonęło ponad 13 000 domostw oraz 90 kościołów. To właśnie po tym pożarze zmieniono przepisy budowlane i zrezygnowano ze stawiania drewnianych budynków.

Po tych wydarzeniach miasto dalej się rozwijało i już na początku XVIII wieku stał się największym miastem ówczesnej Europy. Na początku XIX w. Londyn zamieszkiwało już przeszło milion osób. Wtedy właśnie został przeprowadzony pierwszy spis mieszkańców.

Kolejny etap rozwoju miasta to wielka rewolucja przemysłowa, która miała miejsce w XIX w. W tym czasie liczba mieszkańców brytyjskiej stolicy wzrosła aż siedmiokrotnie. W drugiej połowie XIX w. odbyła się tu pierwsza Wystawa Przemysłu Wszystkich Narodów, która uważana jest za poprzednika dzisiejszego Expo. Niewiele później otwarto tu pierwszą na świecie linię metra. Początek XX w. przynosi miastu kolejne możliwości rozwoju i rozgłosu. To właśnie tutaj organizowane były jedne z pierwszych Letnich Igrzysk Olimpisjkich (odbyły się one w 1908 r.).

Sytuacja miasta zmieniła się znacznie w czasie II wojny światowej, kiedy zostało ono zniszczone w czasie licznych bombardowań. W wojennej zawierusze zniszczeniu uległo między innymi City oraz dzielnica portowa.

Po wojnie miasto zostało odbudowane i zaczęto wdrażać nowy plan jego rozbudowy. Chciano zlikwidować slumsy co częściowo doprowadziło do zwiększenia różnic pomiędzy bogatymi i biednymi mieszkańcami miasta. W ramach planu wybudowano w okolicy Londynu kilka miast ogrodów oraz podjęto próby likwidowania „smogu”.

Obecnie Londyn to wielokulturowe miasto, które rok rocznie przyciąga około 30 milionów turystów, którzy chcą zobaczyć jedną z najciekawszych metropolii świata.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Londynie

W okolicy Londynu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Londynu

Londyn - galeria zdjęć

Londyn w pigułce

Kraj
Wielka Brytania
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
8173941
Powierzchnia
1572 km2
Nr. kierunkowy
Centrum: 44 207 Przedmieścia: 44 208 Przedmieścia: 44 203
Współrzędne
N:51.5
E:-0.116667

Londyn - więcej informacji