Województwo łódzkie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa łódzkiego Hotele w Województwie łódzkim

Co warto zobaczyć w Województwie łódzkim?

Województwo łódzkie położone jest niemal w samym centrum Polski. W jego północnej części znajduje się Nizina Mazowiecka, w południowej z kolei przeważa wyżynny krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Łódzkie, ze względu na swoją różnorodność krajobrazową, jest dobrym miejscem zarówno dla miłośników spędzania wolnych chwil na łonie przyrody, jak i dla amatorów bardziej aktywnego wypoczynku: od żeglarstwa po narciarstwo. Atrakcją regionu jest występowanie wielu zbiorników wodnych, które stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, m.in. przemierzać można je wynajętymi łódkami lub kajakami. Niemal cały obszar województwa oplata najdłuższy w Europie szlak konny – zwiedzanie tego, co ma do zaoferowania łódzkie na grzbiecie wierzchowca może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnej formy podróżowania.

Oprócz atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu amatorom sportu, w Łódzkiem coś dla siebie znajdą również ci, których fascynuje historia. Wiele, nierzadko zachowanych w dobrym stanie, zabytków architektonicznych jest nie lada atrakcją: kościoły romańskie, gotyckie świątynie o strzelistych wieżach, renesansowe pałace, kamienice w modernistycznym stylu czy klasycystyczne dwory urzekają kunsztem wykonania i ciekawą przeszłością.

Łódź, stolica województwa, jest jego najważniejszym ośrodkiem kulturalnym a także ma ogromne znaczenie turystyczne – to właśnie tutaj zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Władysława Reymonta. Niecodzienną atrakcją Łodzi jest możliwość najdłuższego w Polsce przejazdu tramwajem po linii prostej – liczy sobie ona około 40 kilometrów. To również w tym mieście znajduje się najpopularniejsza w kraju szkoła, w której studiowały największe gwiazdy polskiego przemysłu filmowego: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Jan Machulski i Jerzy Antczak.

Będąc w województwie warto odwiedzić łowickie muzeum i skansen w Murzcach, gdzie wśród ekspozycji warto zapoznać się zwłaszcza z tą traktującą o historii miasta i całego regionu.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa łódzkiego

Miasta w Województwie łódzkim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie łódzkim

Województwo łódzkie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna