Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie

Lublin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
348567
Powierzchnia
147 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 81
Współrzędne
N:51.248056
E:22.570278
Herb
Herb Lublina

Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie - opis atrakcji

Bazylika św. Stanisława Biskupa zwana potocznie Bazyliką dominikanów lub Bazyliką Relikwii Krzyża Świętego jest jedynym kościołem znajdującym się w obrębie Starego Miasta w Lublinie. Zaliczana jest też do najważniejszych i najstarszych świątyń w mieście.

Kościół zbudowano na linii murów miejskich w połowie XIII w. wraz ze sprowadzeniem do Lublina dominikanów. Wielokrotnie przebudowywana budowla zyskała w XVI w. obecny wygląd i jest przykładem tak zwanego renesansu lubelskiego. Jest to trójnawowy kościół halowy z dwiema wieża w fasadzie oraz z wysokim renesansowym szczytem. Otacza ją 11 kaplic, z których najbardziej znanymi są kaplice Firlejów, Tyszkiewiczów i Ossolińskich. Renesansowe wnętrze kościoła przeszło w ostatnich latach gruntowną renowację i odzyskało dawny blask. Ważnym dla historii Lublina zabytkiem znajdującym się w kościele jest obraz Pożar Miasta Lublina przedstawiający pożar z 1719 r. podczas którego miasto zostało w cudowny sposób uratowane przez modlitwy dominikanów, którzy z Relikwiami Krzyża Świętego wyszli na miejskie mury.

Relikwie Krzyża Świętego były przechowywane w Bazylice Dominikanów od czasów średniowiecznych do 1991 r. Wtedy to relikwiarz został skradziony i do tej chwili nie udało się ustalić ani sprawców kradzieży ani miejsca, gdzie są ukrywane. W klasztorze pozostał jedynie maleńki, wielkości paznokcia odłamek który ułamał się w czasie kradzieży.

Zgłoś błąd

Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie - galeria zdjęć

Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie na mapie

Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie

Miasta w pobliżu Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie

Regiony w pobliżu Bazylika i Klasztor dominikanów w Lublinie

Więcej informacji