Katedra św. Piotra i Pawła w Brnie

Brno w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
404820
Powierzchnia
51,6 km2
Nr. kierunkowy
+420 53; +420 54
Współrzędne
N:49.19
E:16.60
Herb
Herb Brna

Katedra św. Piotra i Pawła w Brnie - opis atrakcji

Katedra św. Piotra i Pawła w Brnie znajduje się na wzgórzu Petrov. Według tradycji w X-XI w. miał się tu znajdować pierwszy berneński zamek, ale nie zostało to potwierdzone źródłowo. Kościół w tym miejscu wzniesiono w XII w. Była to romańska bazylika, którą po lokacji miasta przebudowano w stylu gotyckim. Jedyną pozostałością pierwotnej budowli są zachowane do dziś krypty, w których znajduje się ekspozycja dotycząca historii katedry. W kolejnych wiekach kościół był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd to efekt regotyzacji z przełomu XIX i XX w. Ukończono wówczas dwie znajdujące się między nawą a prezbiterium wieże.

Katedra jest budowlą halową, składającą się z wielobocznie zamkniętego, wąskiego prezbiterium i prostokątnej nawy nakrytej dwuspadowym dachem. Wnętrze jest proste i ozdobione przede wszystkimi dekoracjami kamieniarskimi. W prezbiterium znajduje się gotycki ołtarz ze sceną Ukrzyżowania. Sylwetka katedry umieszczona jest na czeskiej monecie o nominale 10 koron.

Zgłoś błąd

Katedra św. Piotra i Pawła w Brnie - galeria zdjęć

Katedra św. Piotra i Pawła w Brnie na mapie

Katedra św. Piotra i Pawła w Brnie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji