Brno

Brno w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
404820
Powierzchnia
51,6 km2
Nr. kierunkowy
+420 53; +420 54
Współrzędne
N:49.19
E:16.60
Herb
Herb Brna

Co warto zobaczyć w Brnie?

Brno jest jednym z największych czeskich miast oraz historyczną stolicą Moraw. Jest dużym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym i kulturalnym i mają tu swoją siedzibę liczne czeskie urzędy centralne, w tym sąd konstytucyjny i Sąd Najwyższy.

Miasto zostało założone w XIII w. na miejscu wcześniejszego grodu i słowiańskiej osady. Wtedy też datuje się początki powstania zamku Spilberk, który należy dziś do głównych atrakcji Brna. Zamek był częścią miejskich fortyfikacji, które przez wieki wielokrotnie oblegały różne wojska. Forteca, zamieniona następnie w twierdzę, pozostawała jednak niezdobyta aż do początku XIX w., gdy po bitwie pod Austerlitz Napoleon nakazał częściową rozbiórkę murów.

Po okresie wojen napoleońskich Brno zaczęło się bardzo szybko rozwijać. Przyczyniła się do tego rewolucja przemysłowa i powstanie w mieście wielu fabryk, początkowo tkackich, a z czasem także maszynowych i zbrojeniowych. Wraz z nimi przybyli także robotnicy oraz przemysłowcy pochodzący z Niemiec, Włoch, a także Żydzi. W tym czasie wykształcił się w mieście specyficzny dialekt języka czeskiego nazywany hantec, który łączył w sobie słowa czeskie, niemieckie, jidysz, włoskie a nawet cygańskie. Dziś wciąż w użyciu są wyrażenia spotykane tylko w Brnie i jego najbliższych okolicach.

Rozwijające się miasto nie potrzebowało już średniowiecznych murów obronnych. W ich miejsce powstały nowe ulice z neoklasycystycznymi, eklektycznymi i secesyjnymi kamienicami. Bogacący się przemysłowcy stawiali tu także swoje pałace, jak np. Dom Czterech Gigantów czy Kleinuv palac. Do dziś są one ozdobą miasta. Zupełnie odmienny charakter ma modernistyczna Willa Tugendhatów zbudowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego i wpisana na listę UNESCO. Jest ona jednym ze sztandarowych przykładów europejskiego modernizmu.

Ze względu na swoje znaczenie przemysłowe Brno zostało dotkliwie zniszczone w czasie II wojny światowej, w wyniku alianckich nalotów. Duża część zabytkowej zabudowy legła w gruzach i nie została w całości odbudowana. Jednak nawet to, co ostało się lub zostało odbudowane po wojnie, tworzy malownicze Stare Miasto, w którym mieszają się style architektoniczne od gotyku po secesję, a restauracjach i kawiarniach podawane są tradycyjne dania kuchni czeskiej i morawskiej, a na placach odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Brnie

W okolicy Brna

Brno - galeria zdjęć

Brno w pigułce

Kraj
Czechy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
404820
Powierzchnia
51,6 km2
Nr. kierunkowy
+420 53; +420 54
Współrzędne
N:49.19
E:16.60

Brno - więcej informacji