Zamek Spilberk w Brnie

Brno w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
404820
Powierzchnia
51,6 km2
Nr. kierunkowy
+420 53; +420 54
Współrzędne
N:49.19
E:16.60
Herb
Herb Brna

Zamek Spilberk w Brnie - opis atrakcji

Zamek Spilberk jest najważniejszą atrakcja turystyczną Brna i jego symbolem.

Forteca wznosi się na wzgórzu o wysokości 290 m n.p.m. powyżej Starego Miasta. Początki zamku związane są z działalności Przemysła II Ottokara i budową przez niego warowni w różnych częściach Czech. Brno było wówczas jedną z siedzib królewskich, a umocniony, stojący na wzniesieniu zamek dał początek fortyfikacjom miejskim. W kolejnych wiekach były one sukcesywnie rozbudowywane, a w XVII w. podczas wojny trzydziestoletniej zamek zamieniono w twierdzę. Była ona niezdobyta aż do czasów wojen napoleońskich, gdy po bitwie pod Austerlitz, Napoleon nakazał rozebranie części murów. Zmiany techniki wojskowej w XIX w. sprawiły, że twierdza Spilberk powoli zaczęła tracić na znaczeniu. Funkcjonowało w niej więzienie, a następnie przejęła ją armia na swoje koszary i magazyny. W 1959 r. zamek przekazano miastu, które po renowacji urządziło tu muzeum.

Spilberk to dziś budowla łącząca w sobie cechy różnych epok, od gotyku do baroku. Główny budynek otaczają gwiaździste mury obronne. Wewnątrz znajdują się wystawy poświęcone historii zamku i miasta oraz ekspozycja prac artystów z Brna. Można też zobaczyć barokową kaplicę, kazamaty i XVIII wieczną aptekę.

Zgłoś błąd

Zamek Spilberk w Brnie - galeria zdjęć

Zamek Spilberk w Brnie na mapie

Zamek Spilberk w Brnie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji