Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych

Sromowce Niżne w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
1017
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.392704
E:20.395164

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych - opis atrakcji

Drewniany kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych jest najciekawszym zabytkiem Sromowiec Niżnych. Obecnie jest wyłączony z kultu i znajduje się w nim galeria ze zbiorami etnograficznym i rzemiosła ludowego.

Kościół został zbudowany w początkach XVI w., co czyni go jedną z najstarszych świątyń w regionie. Stoi na miejscu poprzedniego kościoła i od czasów swojej budowy był kilkukrotnie przebudowywany. Jest to drewniana, jednonawowa świątynia z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą o pochyłych ścianach. Przed wieżą znajduje się dobudowana w XX w. kruchta. Całość nakrywa dach kalenicowy kryty gontem. Kościół jest oszalowany pionowymi deskami.

Wyposażenie kościoła zostało w większości przeniesione do nowej, murowanej świątyni, która stoi w sąsiedztwie. Są to m.in. gotycki tryptyk i chrzcielnica. W kościele pozostawiono zabytkowe obrazy św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz św. Antoniego Padewskiego, a także ambonę.

Ostatnie nabożeństwo w kościele odprawiono w 1986 r., a następnie został on wyłączony z kultu. W początkach XXI w. znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i zapadła decyzja o jego remoncie. Po renowacji umiejscowiono tu galerię sztuki ludowej i rzemiosła. Można w niej oglądać obrazki na szkle, rzeźby ludowe, stroje górali pienińskich, sprzęty domowe, rzeźbione meble i inne wyroby miejscowych rzemieślników i artystów.

Zgłoś błąd

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych - galeria zdjęć

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych na mapie

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych

Więcej informacji