Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych - opis atrakcji
Drewniany kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych jest najciekawszym zabytkiem Sromowiec Niżnych. Obecnie jest wyłączony z kultu i znajduje się w nim galeria ze zbiorami etnograficznym i rzemiosła ludowego.
Kościół został zbudowany w początkach XVI w., co czyni go jedną z najstarszych świątyń w regionie. Stoi na miejscu poprzedniego kościoła i od czasów swojej budowy był kilkukrotnie przebudowywany. Jest to drewniana, jednonawowa świątynia z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą o pochyłych ścianach. Przed wieżą znajduje się dobudowana w XX w. kruchta. Całość nakrywa dach kalenicowy kryty gontem. Kościół jest oszalowany pionowymi deskami.
Wyposażenie kościoła zostało w większości przeniesione do nowej, murowanej świątyni, która stoi w sąsiedztwie. Są to m.in. gotycki tryptyk i chrzcielnica. W kościele pozostawiono zabytkowe obrazy św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz św. Antoniego Padewskiego, a także ambonę.
Ostatnie nabożeństwo w kościele odprawiono w 1986 r., a następnie został on wyłączony z kultu. W początkach XXI w. znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i zapadła decyzja o jego remoncie. Po renowacji umiejscowiono tu galerię sztuki ludowej i rzemiosła. Można w niej oglądać obrazki na szkle, rzeźby ludowe, stroje górali pienińskich, sprzęty domowe, rzeźbione meble i inne wyroby miejscowych rzemieślników i artystów.