Powązki

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo mazowieckie
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229
Herb
Herb Warszawy

Powązki - opis atrakcji

Powązki są częścią Warszawy leżącą w granicach Żoliborza i Woli. Znane są przede wszystkim ze znajdujących się tu cmentarzy, z których najważniejsze to tak zwane Stare Powązki oraz Powązki Wojskowe.

Cmentarz Powązkowski nazywany często Starymi Powązkami został założony w 1790 r. W 1792 r. zbudowano przy nim kościół św. Karola Boromeusza, który zaprojektował Dominik Merlini. W ciągu swojej historii cmentarz był kilkukrotnie powiększany, a obecnie zajmuje powierzchnię 43 ha. Pochowani są tu mieszkańcy Warszawy, a także zasłużeni dla Polski politycy, artyści, pisarze i ludzie kultury.

Drugą z najważniejszych nekropolii w tym rejonie są Powązki Wojskowe. Został on założony w 1912 r. przez Rosjan, a po 1918 r. przeszedł pod zarząd Kurii Biskupa Polowego. Od tego czasu jest to miejsce pochówku żołnierzy oraz ich rodzin. Od 1921 r. przenoszono tu prochy uczestników powstań listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich oraz wojny polsko – bolszewickiej. W okresie II wojny światowej na Powązkach grzebano członków Armii Krajowej i innych ugrupowań konspiracyjnych, zwykle pod przybranymi nazwiskami. Zaraz po zakończeniu wojny przeniesiono tu także pochowanych prowizorycznie w wielu miejscach Warszawy powstańców oraz ludność cywilną. Powstały w ten sposób kwatery batalionów AK, takich jak Zośka, Parasol czy Miotła. W 1946 r. odsłonięto pomnik Gloria Victis.

Po uporządkowaniu cmentarza w latach czterdziestych XX w. powstała Aleja Zasłużonych. Obecnie cmentarz jest symbolem polskiej walki o niepodległość od czasów zaborów do rządów komunistycznych po II wojnie światowej. Najbardziej znane z tutejszych kwater to Kwatera Batalionu AK Zośka, kwatera żołnierzy wojny obronnej 1939 r. Dolinka Katyńska, w której upamiętniono zamordowanych na Wschodzie, Kwatera na Łączce, gdzie wciąż trwają prace ekshumacyjne ofiar zbrodni Urzędu Bezpieczeństwa i stoi Panteon – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych. Po katastrofie rządowego Samolotu pod Smoleńskiem wydzielono też osobną kwaterę dla jej ofiar. Znajduje się tu pomnik i 28 grobów.

Na Powązkach znajdują się także cmentarz żydowski, dwa cmentarze ewangelickie oraz dwa cmentarze muzułmańskie – tatarski i kaukaski.

Zgłoś błąd

Powązki - galeria zdjęć

Powązki na mapie

Powązki cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Powązki

Więcej informacji