Ruiny zamku krzyżackiego w Ełku

Ełk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo warmińsko-mazurskie
Liczba ludności
59 274
Powierzchnia
21,05 km2
Nr. kierunkowy
+48 87
Współrzędne
N:53.821389
E:22.362222
Herb
Herb Ełku

Ruiny zamku krzyżackiego w Ełku - opis atrakcji

Ruiny zamku krzyżackiego znajdują się na wysepce na Jeziorze Ełckim. Obecnie połączona jest ona z lądem groblą usypaną w XIX w. oraz kamiennym mostem. Ruiny nie są udostępniane dla turystów i wejście do nich jest niemożliwe. Można je jedynie oglądać z zewnątrz. Władze miasta szukają inwestora i chcą stworzyć w tym miejscu reprezentacyjną atrakcję Ełku.
Zamek został zbudowany w XIV w. na miejscu drewnianej warowni. Wcześniej istniał tu gród Galindów, którzy opuścili go uciekając przed krzyżakami. Było to centrum administracyjne miejscowej komturii, a po sekularyzacji zakonu swoją siedzibę miał tu starosta. Zamek pełnił swoje funkcje do końca XVIII w., a w XIX w. przekształcony został w więzienie, które działał aż do połowy XX w. Budowla przetrwała do dziś w wyglądzie z czasów przebudowy w XVIII i XIX w. Stoją tu dwa duże budynki mieszkalne z resztkami murów, a obok kilka domów, które w przeszłości należały do gospodarstwa zamkowego. Na wyspie znajdują się ponadto fundamenty wcześniejszych gotyckich budowli wchodzących w skład warowni.

Zgłoś błąd

Ruiny zamku krzyżackiego w Ełku - galeria zdjęć

Ruiny zamku krzyżackiego w Ełku na mapie

Ruiny zamku krzyżackiego w Ełku cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Ruiny zamku krzyżackiego w Ełku

Więcej informacji