Województwo warmińsko-mazurskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa warmińsko-mazurskiego Hotele w Województwie warmińsko-mazurskim

Co warto zobaczyć w Województwie warmińsko-mazurskim?

Województwo warmińsko-mazurskie, położone na północy Polski, jest jednym z najpopularniejszych turystycznie regionów kraju. Rozległa sieć jezior o różnorodnych kształtach, połacie zielonych lasów, malownicze łąki i urokliwe pagórki, będące pozostałością po lodowcu od lat przyciągają rzeszę podróżników chcących wykorzystać potencjał Mazur. Warmia i Mazury to teren idealny dla miłośników żeglarstwa i kajakarstwa. Ze względu na mnogość jezior i kanałów wodnych tereny te są słabo zaludnione i uprzemysłowione, a co za tym idzie przyroda ciągle pozostaje w dzikim i nieskażonym stanie.

Piękna natura to jednak nie jedyny powód, by udać się na wycieczkę do warmińsko-mazurskiego. Turystów równie mocno przyciągają elementy krajoznawcze – w związku z wielością wyznań i kultur na terenie województwa spotkać można wiele cennych zabytków, również tych bardziej egzotycznych, jak tatarskie meczety czy muzułmańskie cmentarze. Znajduje się tutaj także jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego – znana w całym kraju Święta Lipka, do której pielgrzymowali również wierni z Wilna czy Lwowa. Na miłośników historii czekają Pola Grunwaldzkie, będące pamiątką słynnej średniowiecznej bitwy, liczne zamki krzyżackie położone m.in. w Ostródzie czy Morągu oraz budowle pohitlerowskie.

Na uwagę zasługuje również Kanał Augustowski, stanowiący część Szlaku Batorego, stworzonego przez króla w końcu XVI wieku. Służył on niegdyś jako jedna z dróg transportowych, obecnie trwają prace mające przygotować go do celów rekreacyjno-turystycznych. Szlak liczy sobie przeszło 100km długości, a zlokalizowane w jego obrębie budowle i urządzenia znalazły się w rejestrze zabytków.

Dużym zainteresowaniem cieszą się warmińsko-mazurskie miasta: Olszyn, będący świetnym punktem wypadowym na dalsze wycieczki, Kadyn, słynący z wielowiekowego dębu czy Frombork, związany z postacią słynnego astronoma, Mikołaja Kopernika.

Mazury znane są również jako region będący ostoją bociana białego – w tutejszych wsiach, takich jak Szczurkowo czy Żywkowo, znajdują się najcenniejsze ostoje tego gatunku. Kolonie lęgowe liczą sobie po około 15 gniazd, a na całym terenie znajdują się platformy widokowe, z których podglądać można życie codzienne ptaków.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa warmińsko-mazurskiego

Miasta w Województwie warmińsko-mazurskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie warmińsko-mazurskim

Śluza Ostróda

Na terenach mazurskich wybudowanych zostało bardzo wiele śluz, z...
Śluza Ostróda

Miasta w pobliżu Województwo warmińsko-mazurskie

Województwo warmińsko-mazurskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna