Co warto zobaczyć w Pisz?
Pisz jest turystycznym miastem w południowej części Mazur. Leży nad Jeziorem Roś i Pisą, w otoczeniu Puszczy Piskiej. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek i kontakt z naturą. Niedaleko do Śniardw, największego polskiego jeziora, wokół mnóstwo szlaków i ścieżek, gdzie można spacerować lub wybrać się na wycieczkę na rowerach.
Choć miasto zostało lokowane w pierwszej połowie XVII w., to jego początki są znacznie wcześniejsze. Już ok. 160 r. n.e. pojawiła się w pracy Ptolemeusza pierwsza wzmianka o Galindach. To właśnie to plemię zasiedlało te tereny i zostało z nich wyparte w XIII w. w wyniku akcji osiedleńczej prowadzonej najpierw przez książąt mazowieckich, a następnie krzyżaków. W XIV w. na brzegu Pisy stanął krzyżacki zamek. Dziś pozostały z niego jedynie ruiny w postaci fundamentów i resztek ścian. Do XVII w. Pisz był osadą bartniczą z przywilejami dotyczącymi tego zawodu, a także rybołówstwa i myślistwa. Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół św. Jana Chrzciciela. Jego kamienna wieża pochodzi z XVII w., zaś szachulcowa nawa i prezbiterium są późniejsze. Do 1945 r. był to kościół ewangelicki, a obecnie należy do miejscowej parafii katolickiej.
Do końca II wojny światowej Pisz znajdował się w granicach Prus. Bardzo duże zniszczenia przyniosły tu zarówno I, jak i II wojna światowa. Oprócz kościoła przetrwały ją neogotycki ratusz, w którym mieści się obecnie Muzeum Ziemi Piskiej, kilka barokowych domów w rynku, neogotycki budynek dawnej słodowni i wieża ciśnień.
Dzisiejszy Pisz nastawiony jest przede wszystkim na rozwój turystyki aktywnej. Wody Jeziora Roś i innych okolicznych akwenów, w tym Śniardw są prawdziwym rajem dla żeglarzy. Działa tu marina, w której zatrzymać się mogą żaglówki, jachty i motorówki, duży kemping, tereny sportowe oraz liczne bary i restauracje. Można wypożyczyć sprzęt wodny i rekreacyjny, odbyć pieszą lub rowerową wycieczkę po Puszczy Piskiej albo popłynąć w rej statkiem wycieczkowym „Smętek”.