Ruciane-Nida

Ruciane-Nida w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo warmińsko-mazurskie
Liczba ludności
4579
Powierzchnia
17,07 km2
Nr. kierunkowy
87
Współrzędne
N:53.64127644885245
E:21.546578735614744
Herb
Herb Rucianego-Nidy

Co warto zobaczyć w Rucianem-Nidzie?

Ruciane-Nida jest miastem położonym między jeziorami Nidzkim i Guzianka Wielka, w niewielkiej odległości od tak popularnych wśród żeglarzy jezior Bełdany i Śniardwy. Powstało w połowie XX w. z połączenia dwóch istniejących od XVI w. miejscowości Rucianego i Nidy, których mieszkańcy trudnili się w przeszłości rybołówstwem i wyrobem dziegciu.
Aż do XIX w. Ruciane i Nida były mazurskimi osadami nastawionymi głównie na pozyskiwanie produktów leśnych i pochodzących z okolicznych jezior. Dopiero rozwój komunikacji, a szczególnie doprowadzenie linii kolejowej sprawiły, że zaczęła się tu rozwijać turystyka. Powstały wówczas wille wypoczynkowe, z których kilka, jak willa Andersa, willa Strobla oraz drewniane domy Borejszówka i Mazurek. Szczególnie ciekawym miejscem jest Borejszówka wybudowana w dwudziestoleciu międzywojennym, w której po II wojnie światowej pomieszkiwał założyciel wydawnictwa „Czytelnik” Jerzy Borejsza. Przyjmował w niej literatów z całego świata, w tym chilijskiego noblistę Pabla Nerudę.
Oprócz starych willi w Rucianem-Nidzie można zobaczyć fortyfikacje pruskie z XIX w, parowozownię oraz budynek największej w Prusach wyłuszczarni nasion. Przez miasto przepływa Kanał Nidzki łączący jeziora Nidzkie i Guzianka. Z kolei między jeziorem Guzianka Mała i Bełdany znajduje się wciąż działająca Śluza Guzianka.
Ruciane- Nida jest znanym ośrodkiem żeglarskim na szlaku ze Śniardw na Jezioro Nidzkie. Otoczenie Puszczy Piskiej pozwala też na odpoczynek na łonie natury. W puszczy wytyczone są ścieżki oraz szlaki piesze i rowerowe. Niedaleko znajduje się Leśniczówka Pranie, w której dużą część roku spędzał Konstanty Ildefons Gałczyński.

Zgłoś błąd

W okolicy Rucianego-Nidy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Rucianego-Nidy

Miasta w pobliżu Rucianego-Nidy

Ruciane-Nida - galeria zdjęć

Ruciane-Nida w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
4579
Powierzchnia
17,07 km2
Nr. kierunkowy
87
Współrzędne
N:53.64127644885245
E:21.546578735614744

Ruciane-Nida - więcej informacji