Jezioro Śniardwy - opis atrakcji
Jezioro Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Ma powierzchnię prawie 114 km kwadratowych i należy do systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Ma połączenie z licznymi zbiornikami, m.in. z Jeziorem Mikołajskim, Łuknajno, Roś czy Tuchlin. Prowadzi przez nie główny mazurski szlak żeglugowy, pływają też statki Białej Floty.
Pomimo bardzo dużej powierzchni, nad jeziorem jest stosunkowo mało portów i przystani. Najważniejsze to marina w Nowych Gutach oraz przystanie w Suchym Rogu i Niedźwiedzim Rogu. Uznawane często za leżące nad Śniardwami Mikołajki, w rzeczywistości położone są na brzegu Jeziora Mikołajskiego i nad nim znajduje się tutejszy port. W wielu punktach na brzegach Śniardw zlokalizowane są pola namiotowe, przy których znajdują się pomosty do przycumowania łodzi.
Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Pajęcza i Czarci Ostrów. W przeszłości wysp było osiem, ale sześć z nich zostało połączonych z lądem za pomocą grobli. Brzeg jest mocno rozczłonkowany i tworzy liczne, często zarośnięte trzcinami i zabagnione zatoczki.
Śniardwy są bardzo popularne wśród żeglarzy i innych miłośników sportów wodnych, ale są akwenem trudnym. Jest tu dużo płycizn, wystających głazów i mielizn. Jednocześnie pogoda potrafi być kapryśna i zmienić się w kilka minut. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2007 r. gdy podczas gwałtownego sztormu trwającego zaledwie kilkanaście minut zatopionych zostało kilkadziesiąt łodzi.