Jezioro Śniardwy

Mikołajki w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo warmińsko-mazurskie
Liczba ludności
3744
Powierzchnia
8,85 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 87
Współrzędne
N:53.803611
E:21.571667
Herb
Herb Mikołajek

Jezioro Śniardwy - opis atrakcji

Jezioro Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Ma powierzchnię prawie 114 km kwadratowych i należy do systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Ma połączenie z licznymi zbiornikami, m.in. z Jeziorem Mikołajskim, Łuknajno, Roś czy Tuchlin. Prowadzi przez nie główny mazurski szlak żeglugowy, pływają też statki Białej Floty.

Pomimo bardzo dużej powierzchni, nad jeziorem jest stosunkowo mało portów i przystani. Najważniejsze to marina w Nowych Gutach oraz przystanie w Suchym Rogu i Niedźwiedzim Rogu. Uznawane często za leżące nad Śniardwami Mikołajki, w rzeczywistości położone są na brzegu Jeziora Mikołajskiego i nad nim znajduje się tutejszy port. W wielu punktach na brzegach Śniardw zlokalizowane są pola namiotowe, przy których znajdują się pomosty do przycumowania łodzi.
Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Pajęcza i Czarci Ostrów. W przeszłości wysp było osiem, ale sześć z nich zostało połączonych z lądem za pomocą grobli. Brzeg jest mocno rozczłonkowany i tworzy liczne, często zarośnięte trzcinami i zabagnione zatoczki.

Śniardwy są bardzo popularne wśród żeglarzy i innych miłośników sportów wodnych, ale są akwenem trudnym. Jest tu dużo płycizn, wystających głazów i mielizn. Jednocześnie pogoda potrafi być kapryśna i zmienić się w kilka minut. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2007 r. gdy podczas gwałtownego sztormu trwającego zaledwie kilkanaście minut zatopionych zostało kilkadziesiąt łodzi.

Zgłoś błąd

Jezioro Śniardwy - galeria zdjęć

Jezioro Śniardwy na mapie

Jezioro Śniardwy cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Jezioro Śniardwy

Regiony w pobliżu Jezioro Śniardwy

Warto wiedzieć

Więcej informacji