Mazury

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mazur Hotele w Mazurach

Co warto zobaczyć w Mazurach?

Mazury są kraina historyczno-geograficzną w północno-wschodniej Polsce. Obejmują część województwa warmińsko-mazurskiego i pomimo częstego utożsamiania są odrębne od sąsiedniej Warmii. Bogactwem tego terenu jest wspaniała przyroda oraz liczne jeziora, nazywane Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to największe skupisko jezior w Polsce, a także główny teren uprawiania turystyki żeglarskiej i wodnej.

Historia Mazur związana jest ściśle ze średniowieczną działalnością zakonu krzyżackiego. Krzyżacy wyparli stąd lub wymordowali miejscową ludność pruską. Na jej terenach wznieśli swoje zamki, które były podstawą funkcjonowania państwa. Po sekularyzacji zakonu bardzo szybko rozwijała się tu reformacja. Przez wieki Mazury znajdowały się w granicach Prus, a protestantyzm odróżniał ich mieszkańców od sąsiadów z Warmii. Choć w XIX i na początku XX w. rozwijał się tu silny polski ruch narodowy, a działalności postaci jak Michał Kajka czy Wojciech Kętrzyński prowadziła do ożywienia poczucia przynależności narodowej, to w plebiscycie po I wojnie światowej zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem do Niemiec. Tereny te zostały oddane Polsce dopiero po II wojnie światowej, niemiecką ludność przesiedlono do Niemiec, a na ich miejsce pojawiło się wielu osadników z innych części Polski. Rdzenni Mazurzy byli przez wiele lat oskarżani o sympatie proniemieckie i dyskryminowani.

Od przełomu XIX i XX w. najpierw powoli, a od czasów po II wojnie światowej coraz szybciej rozwija się na Mazurach turystyka. Przybyszów przyciągają tu czysta przyroda, liczne jeziora, na których można uprawiać sporty wodne, lasy będące miejscem aktywnego wypoczynku, a także ukryte wśród nich interesujące zabytki.
Wielkie Jeziora Mazurskie, które są główną atrakcja regionu przyciągają każdego roku dziesiątki tysięcy wodniaków. Dzięki licznym kanałom i połączeniom między jeziorami można tu żeglować lub pływać jachtami i łódkami nawet przez wiele dni. Bardzo popularna jest też turystyka kajakowa, a na terenie Mazur znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, szlak rzeki Krutyni. Przy głównych szlakach wodnych działają porty, przystanie i stanice wodne. Nie brakuje też pól namiotowych i miejsc biwakowych. Żeglarską stolicą Mazur są Mikołajki, ale bardzo popularne są też Węgorzewo, Giżycko i Mrągowo, które zyskało sławę dzięki odbywającemu się tu festiwalowi Piknik Country.

W związku ze swoją przeszłością, na Mazurach nie brakuje też interesujących zabytków. W Rynie i Kętrzynie można oglądać dobrze zachowane zamki krzyżackie, atrakcją Giżycka jest pruska twierdza Boyen, a w okolicach Węgorzewa i Kętrzyna oglądać można fortyfikacje i schrony niemieckie z okresu II wojny światowej.

Zgłoś błąd

Mapa Mazur

Miasta w Mazurach

Atrakcje turystyczne i zabytki w Mazurach

Warto wiedzieć

Mazury - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna