Ryn

Ryn w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
2867
Powierzchnia
4,09 km2
Nr. kierunkowy
87
Współrzędne
N:53.9381
E:21.5463
Herb
Herb Rynu

Co warto zobaczyć w Rynie?

Ryn jest miastem o charakterze turystycznym leżącym pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów. Jego najważniejszym zabytkiem jest zamek krzyżacki zamieniony obecnie na hotel. Jest tu też marina oraz plaża z kąpieliskiem, w okolica sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej, głównie wodnej.
Początki Rynu związane są z budową przez krzyżaków zamku. Stanął on na miejscu dawnego grodu Galindów. Pod koniec XIII w. zbudowano niewielką, drewnianą strażnicę, którą w ciągu kolejnych stu lat zamieniono w murowaną warownię. W otoczeniu zamku znajdował się młyn z kołem napędzanym wodą. Pozostałością po nim jest podziemny kanał łączący jezioro Ołów i Ryńskie. Zbiorniki położone są na różnej wysokości, dzięki czemu przepływająca kanałem woda mogła napędzać młyńskie koło.
Aż do XIX w. większość mieszkańców Rynu stanowili Polacy. Dopiero później władze pruskie zaczęły planowe osiedlanie w mieście i okolicach osób pochodzenia niemieckiego. Germanizacja sprawiła, że w 1920 r. w czasie plebiscytu na Warmii i Mazurach za Polską nie oddano tu ani jednego głosu. Miasto przyłączono do Polski dopiero po II wojnie światowej.
Dzisiejszy Ryn to przede wszystkim ośrodek turystyczny. Nad jeziorem Ryńskim znajduje się duża Ekomarina, w zamku w Rynie działa zaś hotel. Są tu liczne pensjonaty i inne obiekty noclegowe, a także sporo restauracji. Nad Jeziorem Ołów znajduje się plaża z kąpieliskiem. W okolicy można wypożyczyć kajaki, rowery wodne i inny sprzęt rekreacyjny. Wokół Jeziora Ołów poprowadzony jest przeszło 4 kilometrowy szlak, który można pokonać pieszo lub na rowerze.
Oprócz zamku w mieści zachował się też wiatrak Holender z XIX w., wieża ciśnień oraz kaplica ewangelicka. W centrum można zobaczyć zabytkowe kamieniczki, które mieszczą obecnie obiekty usługowe. W Galerii pod Imbrykiem funkcjonuje wystawa muzealna prezentująca zbiory etnograficzne, w tym wyposażenie domów, narzędzia gospodarskie, odzież i sztukę ludową.

Zgłoś błąd

W okolicy Rynu

Miasta w pobliżu Rynu

Ryn - galeria zdjęć

Ryn w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2867
Powierzchnia
4,09 km2
Nr. kierunkowy
87
Współrzędne
N:53.9381
E:21.5463

Ryn - więcej informacji