Węgorzewo

Węgorzewo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo warmińsko-mazurskie
Liczba ludności
11100
Powierzchnia
10,9 km2
Nr. kierunkowy
87
Współrzędne
N:54.2136
E:21.7416
Herb
Herb Węgorzewa

Co warto zobaczyć w Węgorzewie?

Węgorzewo jest miastem nad Węgorapą i kanałem Węgorzewskim, niedaleko północnych wybrzeży jeziora Mamry. Obecnie jest ośrodkiem turystycznym i dobrą bazą wypadową do poznawania jezior należących do systemu wodnego Mamr. Okolica sprzyja uprawianiu żeglarstwa, pływaniu na kajakach, a także turystyce rowerowej i pieszej.
Miasto zostało założone na miejscu osady Galindów. Pod koniec XIII w. plemię to zostało wyparte z tych okolic przez krzyżaków, który wybudowali tu najpierw drewniany, a w połowie XIV w. murowany zamek. Przetrwał on do dziś i po licznych przebudowach użytkowany jest jako hotel.
Historię miasta znaczą liczne wojny, najazdy i związane z nimi zniszczenia. Z tego względu nie zachowało się tu zbyt wiele zabytków. Oprócz przebudowanego zamku najcenniejszym jest późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z renesansowym wyposażeniem. Pozostała część starszej zabudowy, jak ratusz czy kamienice w centrum powstały w XIX w. Do końca II wojny światowej Węgorzewo było w dużej części zamieszkane przez ludność niemiecką. Po 1945 r. na jej miejsce przybyli Polacy z dawnych Kresów Wschodnich, a także przesiedlona z południowo- wschodniej Polski w ramach Akcji Wisła ludność ukraińska i rusińska. Z tego względu dziś oprócz kościoła rzymskokatolickiego w Węgorzewie znajduje się parafia prawosławna, której świątynią jest dawna kaplica baptystów oraz parafia obrządku bizantyńsko- ukraińskiego mieszcząca się w neogotyckim dawnym kościele Świętego Krzyża.
Atrakcyjność turystyczna Węgorzewa zasadza się przede wszystkim na położeniu miasta w sąsiedztwie Jezior Mamy, Święcajty, Dargin, Kisajno i innych. Znajduje się tu przystań rybacka i jachtowa, przybijają statki Żeglugi Mazurskiej. W sezonie jest to dobra baza wypadowa dla żeglarzy, a także dla osób lubiących turystykę rowerową, wędrówki w terenie czy nordic walking. Niedaleko Węgorzewa znajdują się interesujące zabytki militarne – Kwatera Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach oraz Kwatera Himmlera w Pozezdrzu.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Węgorzewie

W okolicy Węgorzewa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Węgorzewa

Miasta w pobliżu Węgorzewa

Węgorzewo - galeria zdjęć

Węgorzewo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
11100
Powierzchnia
10,9 km2
Nr. kierunkowy
87
Współrzędne
N:54.2136
E:21.7416

Węgorzewo - więcej informacji