Bunkry w Mamerkach - opis atrakcji
Bunkry czyli Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych w Mamerkach jest jednym z najlepiej zachowanych na terenie kraju zabytkiem militarnym z okresu II wojny światowej. Budowany od 1940 r. był kwaterą dla generałów, feldmarszałków i wyższych oficerów armii niemieckiej. Obecnie udostępniane są zwiedzającym.
Kwatera składa się z kilkudziesięciu obiektów, a najważniejszym z nich jest ogromny bunkier o ścianach i stropach o grubości ok. 7 m. Całość podzielona była na kilka stref, w których mieszkać mieli oficerowie różnych stopni i rodzajów broni. W szczytowym czasie funkcjonowania kwatery przebywało w niej ok. 1500 żołnierzy i oficerów oraz personel obsługi. Niemcy nie zdążyli zniszczyć kompleksu podczas wycofywania się z Mazur i zachował się on w bardzo dobrym stanie. Po wojnie większą część jego wyposażenia zdemontowano. Elementy metalowe, kable, meble oraz baraki zostały wywiezione m.in. na budowę FSO na Żeraniu w Warszawie. Baraki z Mamerek służyły jako mieszkania na warszawskich Jelonkach oraz jako hotele dla budowlańców pracujących przy budowie Pałacu Kultury w Warszawie.
Obecnie w kwaterze działa Muzeum II Wojny Światowej. Odtworzono m.in. część wyposażenia głównego bunkra, a także udostępniono do zwiedzania podziemne korytarze. Ze względu na rozległość kwatery wciąż nie udało się jej przebadać i zinwentaryzować w całości, co daje podstawy do snucia fantastycznych teorii o tym, że może to być miejsce ukrycia słynnej bursztynowej komnaty.