Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Święta Góra Grabarka - opis atrakcji

Grabarka jest wzniesieniem w województwie podlaskim, leżącym obok wsi o tej samej nazwie. Znajduje się tu jedno z najważniejszych prawosławnych sanktuariów w Polsce.

Nie wiadomo dokładnie od kiedy Grabarka była miejscem kultu religijnego. Niektóre tradycyjne przekazy mówią o ukrywaniu się tu mnichów prawosławnych w okresie średniowiecza, ale potwierdzone dane pochodzą dopiero z XVIII w. W czasie epidemii cholery miejscowa ludność ukrywała się w lasach, a unicki biskup kijowski zezwolił na oddawanie tu czci Bogu. Stanęła tu wówczas kaplica zamieniona następnie na cerkiew. Już pod koniec XVIII w. wodę z przepływającego obok potoku uznawano za posiadającą cudowne właściwości.

Ośrodek monastyczny na Grabarce powstał jednak dopiero po II wojnie światowej. W 1947 r. sprowadziły się tu zakonnice prawosławne, którym zezwolono na wybudowanie domu zakonnego i cerkwi domowej. Główną cerkwią klasztoru pozostawała jednak dawna zabytkowa kaplica. Istniała ona do 1990 r., kiedy zniszczył ją pożar. Na jej miejscu wybudowano murowaną cerkiew, którą w kolejnych latach oszalowano deskami, tak, że wygląda jak zbudowana z drewna.

Oprócz cerkwi w skład kompleksu na Grabarce wchodzą zabudowania mieszkalne i gospodarcze, klasztorna cerkiew domowa i cmentarz. Znajduje się tu także studnia, z której wierni czerpią wodę uznawaną za cudowną. Nieodłącznym elementem tego miejsca są krzyże wotywne przynoszone przez pielgrzymów i ustawiane wokół cerkwi. Tworzą one gęsty las o różnym wieku, niektóre chylą się już ku upadkowi, inne są błyszczące i ozdobne. Największa pielgrzymka odbywa się na Grabarce w dniach 18-19.08 na Święto Przemienienia Pańskiego, 6 listopada na święto Iwierskiej Ikony Bogurodzicy oraz 17 czerwca w dniu święta patronek monasteru św. Marii i Marty.

Zgłoś błąd

Święta Góra Grabarka - galeria zdjęć

Święta Góra Grabarka na mapie

Święta Góra Grabarka cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Święta Góra Grabarka

Regiony w pobliżu Święta Góra Grabarka

Więcej informacji