Województwo podlaskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa podlaskiego Hotele w Województwie podlaskim

Co warto zobaczyć w Województwie podlaskim?

Województwo podlaskie jest województwem wyjątkowym. Położone w północno-wschodniej części kraju stanowi jednocześnie geograficzny środek Europy. Przepływa przez nie Narew, która tworzy unikatowe na skalę kraju rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk – dlatego często określana jest mianem „polskiej Amazonki”. Z uwagi na duże walory przyrodnicze Narew na odcinku od Suraża do Rzędzian znajduje się pod ochroną w ramach Narwiańskiego Parku Narodowym. Tym, co wyróżnia województwo spośród pozostałych, jest wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańców. Podlasie nazywane bywa krainą zieleni i błękitu, nie bez powodu. To właśnie tutaj znajdują się największe i najbardziej znane w kraju puszcze – białowieska, augustowska i knyszyńska. Atrakcją regionu są również polodowcowe, liczne jeziora, które nie tylko są niezwykłą ozdobą krajobrazu, ale także punktem docelowym wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą.

Podlaskie ma bogatą i zawiłą historię – spotkanie kultury Wschodu i Zachodu zaowocowało nie tylko wymianą kultury i tradycji, ale także narodzinami międzynarodowego języka, esperanto. Mieszkańcy regionu bardzo dumni są ze swojej przeszłości, przez którą na przestrzeni wieków przewijali się przedstawiciele wielu narodów: Polacy, Żydzi, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Niemcy oraz Rosjanie. Z chęcią również o niej mówią.

Najcenniejsze obszary przyrodnicze województwa podlaskiego chronione są w czterech parkach narodowych i trzech krajobrazowych. Niezwykłe walory krajobrazów docenione zostały nie tylko przez turystów, ale także przez twórców filmowych – kręcono tutaj m.in. „Opowieści z Narni”, „Pana Tadeusza” czy „Nad Niemnem”.

Z podróżowania po Podlasiu zadowoleni będą miłośnicy spływów kajakowych – z możliwości tej można korzystać m.in. na wodach Czarnej Hańczy i Narwi. Coraz większą popularność zdobywają sobie również szlaki konne, wiodące przez pusze: Augustowską i Knyszyńską. W Puszczy Białowieskiej spotkać można natomiast żubry, będące jednym z symboli regionu.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa podlaskiego

Miasta w Województwie podlaskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie podlaskim

Warto wiedzieć

Województwo podlaskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna