Co warto zobaczyć w Województwie podlaskim?
Województwo podlaskie jest województwem wyjątkowym. Położone w północno-wschodniej części kraju stanowi jednocześnie geograficzny środek Europy. Przepływa przez nie Narew, która tworzy unikatowe na skalę kraju rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk – dlatego często określana jest mianem „polskiej Amazonki”. Z uwagi na duże walory przyrodnicze Narew na odcinku od Suraża do Rzędzian znajduje się pod ochroną w ramach Narwiańskiego Parku Narodowym. Tym, co wyróżnia województwo spośród pozostałych, jest wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańców. Podlasie nazywane bywa krainą zieleni i błękitu, nie bez powodu. To właśnie tutaj znajdują się największe i najbardziej znane w kraju puszcze – białowieska, augustowska i knyszyńska. Atrakcją regionu są również polodowcowe, liczne jeziora, które nie tylko są niezwykłą ozdobą krajobrazu, ale także punktem docelowym wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą.
Podlaskie ma bogatą i zawiłą historię – spotkanie kultury Wschodu i Zachodu zaowocowało nie tylko wymianą kultury i tradycji, ale także narodzinami międzynarodowego języka, esperanto. Mieszkańcy regionu bardzo dumni są ze swojej przeszłości, przez którą na przestrzeni wieków przewijali się przedstawiciele wielu narodów: Polacy, Żydzi, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Niemcy oraz Rosjanie. Z chęcią również o niej mówią.
Najcenniejsze obszary przyrodnicze województwa podlaskiego chronione są w czterech parkach narodowych i trzech krajobrazowych. Niezwykłe walory krajobrazów docenione zostały nie tylko przez turystów, ale także przez twórców filmowych – kręcono tutaj m.in. „Opowieści z Narni”, „Pana Tadeusza” czy „Nad Niemnem”.
Z podróżowania po Podlasiu zadowoleni będą miłośnicy spływów kajakowych – z możliwości tej można korzystać m.in. na wodach Czarnej Hańczy i Narwi. Coraz większą popularność zdobywają sobie również szlaki konne, wiodące przez pusze: Augustowską i Knyszyńską. W Puszczy Białowieskiej spotkać można natomiast żubry, będące jednym z symboli regionu.