Tykocin

Tykocin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podlaskie
Liczba ludności
1907
Powierzchnia
28,97 km2
Nr. kierunkowy
+48 85
Współrzędne
N:53.203056
E:22.770833
Herb
Herb Tykocina

Co warto zobaczyć w Tykocinie?

Tykocin zaliczany jest do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w województwie podlaskim. Niewielkie miasteczko XVI w. należało do króla Zygmunta Starego, a później Zygmunta Augusta i było w kolejnych wiekach jednym z głównych ośrodków Podlasia. Oprócz Polaków zamieszkiwała je duża społeczność żydowska, po której została jedna z najlepiej zachowanych synagog w Polsce.

Początki Tykocina związane są z istniejącym niedaleko grodem książąt mazowieckich, który od XI do XIV w. pełnił rolę kasztelani. Sama osada na dzisiejszym miejscu powstała przy przeprawie przez Narew, a prawa miejskie otrzymała dość późno bo dopiero w 1425 r.

Okres największego rozkwitu miasta przypadł na XVI w., kiedy jego właścicielem stał się król Zygmunt Stary. Tutejszy zamek stał się wówczas centrum dóbr podlaskich, przeniesiono tu arsenał rzeczpospolitej oraz skarbiec ze słynnymi arrasami, które można dziś oglądać na Wawelu. Choć zamek w XVIII w. popadł w ruinę to udało się go odbudować na przełomie XX i XXI w. i obecnie jest udostępniany do zwiedzania.

Innymi cennymi zabytkami Tykocina są barokowy kościół Świętej Trójcy, Duży Rynek wraz z otaczającą go zabudową, mały Rynek będący w przeszłości centrum dzielnicy żydowskiej oraz dwie synagogi, Duża i Mała. Zachował się tu także oryginalny układ urbanistyczny z XVII w.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tykocinie

W okolicy Tykocina

Miasta w pobliżu Tykocina

Tykocin - galeria zdjęć

Tykocin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1907
Powierzchnia
28,97 km2
Nr. kierunkowy
+48 85
Współrzędne
N:53.203056
E:22.770833

Tykocin - więcej informacji