Wielka i Mała Synagoga w Tykocinie

Tykocin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podlaskie
Liczba ludności
1907
Powierzchnia
28,97 km2
Nr. kierunkowy
+48 85
Współrzędne
N:53.203056
E:22.770833
Herb
Herb Tykocina

Wielka i Mała Synagoga w Tykocinie - opis atrakcji

Od pierwszej połowy XVI w. na terenie Tykocina zaczęli się osiedlać Żydzi. Centrum ich dzielnicy był Mały Rynek wokół którego skupiała się tradycyjna zabudowa. Najważniejszą rolę pełniły w niej dwie synagogi: Wielka i Mała, które przetrwały do dziś i tworzą Muzeum Kultury Żydowskiej.

Wielka synagoga jest jedną z największych i najstarszych synagog w Polsce. Została zbudowana w 1642 r., a w XVIII w. dobudowano do niej wieżę, która służyła za więzienie. Jest to budowla na planie kwadratu, w stylu późnorenesansowym i barokowym, nakryta czterospadowym dachem. Otaczają ją niskie przybudówki, w których w przeszłości mieściły się kramy i warsztaty żydowskich rzemieślników.

Po zniszczeniach II wojny światowej oraz pożarze z 1965 r. synagoga została odrestaurowana. W jej wnętrzu zachowały się głównie XIX wieczne polichromie z cytatami z Biblii. Pokrywają one także murowaną bimę czyli podwyższenie, z którego czyta się Torę. Najpiękniejszym elementem wystroju jest jednak rzeźbione Aron- ha Kodesz czyli szafa na Torę z późnorenesansowymi zdobieniami.

Obecnie w synagodze znajduje się wystawa judaików. Prezentowane są m.in. zwoje Tory i pojemniki do jej przechowywania, księgi, tałesy, świeczniki chanukowe i menory, elementy strojów żydowskich oraz wyposażenia domu.

Mała Synagoga nazywana też Domem Talmudycznym została zbudowana w drugiej połowie XVIII w. Po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej mieści wystawę judaików oraz ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Glogerowi, autorowi Encyklopedii staropolskiej. Jest tu także sala wystaw czasowych, która używana jest także do spotkań kulturalnych i imprez.

Zgłoś błąd

Wielka i Mała Synagoga w Tykocinie - galeria zdjęć

Wielka i Mała Synagoga w Tykocinie na mapie

Wielka i Mała Synagoga w Tykocinie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Wielka i Mała Synagoga w Tykocinie

Więcej informacji