Podlasie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Podlasia Hotele w Podlasiu

Co warto zobaczyć w Podlasiu?

Podlasie jest krainą historyczną, która obejmuje środkową i południową część województwa podlaskiego oraz skrawki województw mazowieckiego i lubelskiego. Charakteryzuje ją wielokulturowość i wspaniała, w niewielkim stopniu zniszczona przez człowieka przyroda.

Granice regionu są nieostre i zmieniały się w ciągu dziejów. Przyjmuje się, że obejmuje on obszary od mniej więcej okolic Mielnika nad Bugiem i Drohiczyna przez okolice Bielska Podlaskiego, Białegostoku, Tykocin po Goniądz. Czasami obszar ten rozszerzany jest do Augustowa. W jego skład nie wchodzą za to często utożsamiane w popularnym rozumieniu określenia „Podlasie” Hajnówka i Białowieża.

Podlasie było od zawsze regionem, gdzie ścierały się wpływy polskie, litewskie i ruskie. Do tego dochodził spory odsetek ludności żydowskiej, która do czasów II wojny światowej zamieszkiwała miasta, a także bardzo egzotyczne dla polskich terenów osadnictwo tatarskie, które rozwijało się w XVII w. Sprawiło to, że do dziś w kulturze, tradycjach, kuchni oraz zabytkach regionu przewijają się wątki z różnych narodowości, religii i kultur.

Na Podlasiu znajdują się m.in. dwa zabytkowe, drewniane meczety w Bohonikach i Kruszynianach. W miejscowościach tych żyją potomkowie tatarów, którzy kultywują swoje tradycje i prowadzą restauracje z daniami tatarskimi. W wielu miejscowościach Podlasia można też zobaczyć drewniane i murowane cerkwie. Najbardziej znane z nich znajdują się w Bielsku Podlaskim, Nowoberezowie, Narwi i Narewce. Niezwykle cennym zabytkiem jest klasztor w Supraślu, na terenie którego działa Muzeum Ikon, a Święta Góra Grabarka jest miejscem, do którego co roku pielgrzymują prawosławni z Polski i zagranicy. Z kolei w Tykocinie podziwiać można doskonale zachowany zespół synagogalny.

Podlasie jest krainą niewielkich miasteczek i wsi. Jego historyczną stolicą jest leżący nad Bugiem Drohiczyn, w którym zachowały się liczne barokowe budowle oraz miejsce po zamku. Interesującą zabudowę mają też Tykocin, Bielsk Podlaski, Supraśl, Mielnik czy Sokółka. Wiele uroku mają podlaskie wioski z drewnianą zabudową. Najwięcej można ich spotkać w tak zwanej Krainie Otwartych Okiennic.

Oprócz wspaniałego dziedzictwa historycznego i kulturowego, Podlasie szczyci się też niezwykle cennymi obszarami przyrodniczymi. Najważniejsze z nich objęte są ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego i Narwiańskiego Parku Narodowego. Chronią one tereny bagienne i rozlewiskowe, gdzie gniazduje wiele gatunków ptaków. Obydwa parki są uznawane za ornitologiczny raj i przybywają do nich miłośnicy obserwacji ptaków z całej Europy. Dodatkową atrakcją na terenie w bliskim sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest Twierdza Osowiec z drugiej połowy XIX w.

Podlasie jest regionem idealnym dla osób, które szukają spokojnego odpoczynku, z dala od wielkich miast. Można tu obcować z przyrodą, poznawać wielokulturową historię, smakować lokalnych potraw wywodzących się z różnych tradycji i uprawiać turystykę aktywną, pieszą, rowerową i kajakową.

Zgłoś błąd

Mapa Podlasia

Miasta w Podlasiu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Podlasiu

Warto wiedzieć

Podlasie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna