Kruszyniany

Kruszyniany w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podlaskie
Liczba ludności
160
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
+4885
Współrzędne
N:53.17779
E:23.81375

Co warto zobaczyć w Kruszynianach?

Kruszyniany są niewielką podlaską wsią, którą od XVII w. zamieszkuje mniejszość tatarska. Znajduje się tu drewniany meczet oraz cmentarz muzułmański- mizar. Działa tu także znane gospodarstwo agroturystyczne i restauracja prowadzona przez Tatarów – Tatarska Jurta.

W 1679 r. Jan III Sobieski obsadził w Kruszynianach i innych okolicznych miejscowościach kilkadziesiąt rodzin tatarskich. Ich przedstawiciele walczyli u jego boku podczas wojen z Turcją. W ten sposób w kilku okolicznych wsiach na kilkaset lat osiedliła się ludność muzułmańska. Obecnie ich największym skupiskiem są Kruszyniany, choć nawet tu pozostało zaledwie kilka rodzin przyznających się do tatarskich korzeni. We wsi oprócz meczetu znajduje się też mizar. Najstarszy nagrobek z widoczną inskrypcją pochodzi z 1699 r., ale jest też wiele grobów współczesnych.

W Kruszynianach działa słynna Jurta Tatarska. To gospodarstwo agroturystyczne i restauracja serwująca dania kuchni tatarskiej. Obecnie jest odbudowywana po pożarze, ale kuchnia nadal funkcjonuje, tyle, że w Centrum Kultury Tatarów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kruszynianach

W okolicy Kruszynian

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Kruszynian

Miasta w pobliżu Kruszynian

Kruszyniany - galeria zdjęć

Kruszyniany w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
160
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
+4885
Współrzędne
N:53.17779
E:23.81375

Kruszyniany - więcej informacji