Meczet w Kruszynianach - opis atrakcji
Meczet w Kruszynianach jest najstarszym meczetem w Polsce i jednym z pięciu działających. Obok meczetu w Bohonikach jest drugim na Podlasiu miejscem kultu miejscowych Tatarów, a także chętnie odwiedzanym obiektem na Szlaku Ekumenicznym.
Budowla powstała pod koniec XVIII w. na miejscu wcześniejszego, prawdopodobnie strawionego przez pożar meczetu. Swoim wyglądem przypomina drewniany kościół. Ma plan prostokąta, dwie wieże w fasadzie północnej oraz spadzisty dach, nad którym znajduje się mała wieżyczka, zwieńczona podobnie jak wieże hełmem przypominającym kopułę i symbolami półksiężyca. Oszalowane deskami ściany pomalowane są na zielono, który to kolor jest symbolem islamu.
Wejście w ścianie północnej prowadzi do części wydzielonej dla kobiet. Mężczyźni mają większą salę, do której wchodzi się z bocznej ściany budowli. Wnętrze meczetu wyłożone jest boazerią, a podłogi pokrywają dywany. Znajduje się tu mihrab- wnęka, w której przechowywany jest Koran oraz minbar czyli kazalnica. Na ścianach wiszą cytaty z Koranu.
Meczet jest udostępniony do zwiedzania w towarzystwie miejscowego przewodnika.