Amman

Amman w pigułce

Kraj
Jordania
Liczba ludności
2125400
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:31.95
E:35.933333

Co warto zobaczyć w Amman?

Amman jest stolicą Jordanii. Miasto położone jest w północnej części kraju, na płaskowyżu, na wysokości około 850 m n.p.m. Stanowi także ośrodek administracyjny muhafazy Amman. W Ammanie żyje ponad 2 miliony mieszkańców, z czego spora ich część to uchodźcy palestyńscy.

Amman to osada starożytna, o której wzmianki pojawiły się już w Starym Testamencie – pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Była to wówczas stolica Ammonitów. W 635 roku miasto zostało zajęte przez Arabów i przeżywało lata swojej świetności. W VIII wieku, gdy przeniesiono stolicę kalifatu z Damaszku do Bagdadu, zaczął się powolny upadek Ammanu. W 1921 Amman został stolicą Transjordanii, a następnie w 1946 roku stolicą Jordanii.

Amman jest uznawany za najbardziej zachodnie i liberalne miasto w świecie arabskim. Amman stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc dla zachodnich emigrantów i studentów, którzy chcą żyć, studiować, lub pracować na Bliskim Wschodzie lub też w ogóle w świecie arabskim. Rynek gastronomiczny rozszerzył się i objął popularne amerykańskie restauracje i fast-foody takie jak McDonald’s, kuchnię azjatycką, francuskie bistra itp.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Amman

W okolicy Ammanu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Ammanu

Amman - galeria zdjęć

Amman w pigułce

Kraj
Jordania
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2125400
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:31.95
E:35.933333

Amman - więcej informacji