Jordania

Jordania w pigułce

Flaga Jordanii
Oficjalna nazwa Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (المملكة الأردنّيّة الهاشمي, الأردن )
Stolica
Amman
Waluta
dinar jordański (JOD)
Język
arabski
Liczba ludności
5 759 732
Powierzchnia
92 300m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jordanii Hotele w Jordanii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Jordanii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Jordania to bliskowschodni kraj, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny wśród turystów. Choć daleko mu jeszcze do sławy egipskich plaż czy izraelskich zabytków sakralnych, to nie znaczy wcale, że państwo to nie ma odwiedzającym nic do zaoferowania. Wprost przeciwnie. Zarówno pod względem ilości i klasy zabytków jak i standardów kurortów nad Morzem Czerwonym Jordania równać się może z najlepszymi w regionie.
Pierwsze organizmy państwowe na terenie Jordanii powstawały już w XIII wieku przed naszą erą. Tworzyły je liczne plemiona semickie, które z czasem weszły w skład królestwa izraelskiego. Z czasem obszar Jordanii podbity został przez największe starożytne potęgi, Babilonię, Asyrię i Persję. W II wieku naszej ery dotarli tu Rzymianie, a po podziale Cesarstwa Jordania weszła w skład Bizancjum. W orbitę wpływów muzułmańskich dostała się w VII wieku, kiedy jej terytorium podbili Arabowie. Rządzona była przez egipskich Mameluków, a od początków XVI wieku aż do roku 1918 przez Turków.
Dzięki swojej bogatej historii Jordania pochwalić się może wieloma wspaniałymi zabytkami. Te najważniejsze pochodzą z epoki starożytnej, kiedy terytorium to opanowane było przez największe potęgi ówczesnego świata. Na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO trafiły ruiny Petry, wspaniałego, wykutego w skałach miasta datowanego na III wiek p.n.e. do III wieku n.e., stanowisko Umm ar-Rasas identyfikowane z biblijnym miastem Mefaat oraz wybudowany w początkach VII wieku przez kalifa Al.-Walida pustynny zamek Kasr Amra. To oczywiście tylko przykłady wspaniałego dziedzictwa Jordanii. Podróżując po tym kraju nie można także pominąć zamków krzyżowców z okresu wypraw krzyżowych w Kerak i Krak de Montreal, jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich na świecie, czyli Gerezy oraz Góry Nebo, gdzie znajduje się grobowiec patriarchy Mojżesza.
Jordania to nie tylko niezwykle interesujące zabytki ale także malownicze krajobrazy i wyjątkowej urody wybrzeże. Kraj jest w większości wyżynny ale warto wiedzieć, że różnica pomiędzy jego najwyższym a najniższym punktem wynosi ponad 2250 metrów. Jak to możliwe skoro najwyższy szczyt Jordanii liczy sobie 1854 metry npm? Otóż w Jordanii znajduje się najgłębsza depresja świata, Depresja Morza Martwego, położona ponad 400 metrów poniżej poziomu morza. Morze Martwe to także jeden z najbardziej zasolonych akwenów wodnych na ziemi.
Dużą część Jordanii pokrywają pustynie. Nie są one jednak piaszczyste jak przychodząca od razu na myśl Sahara, ale raczej kamieniste. Duże obszary pustyni Harra pokrywają skały wulkaniczne. Ze względu na występujący tu klimat zwrotnikowy suchy stałym elementem krajobrazu są okresowe rzeki i ich kaniony, tak zwane wadi. Najbardziej znanym i największym z nich, wpisanym na Listę UNESCO jest Wadi Rum. Odwiedzają go tysiące turystów aby podziwiać monumentalne skały piaskowcowe, biwakować na pustyni, próbować wspinaczki po stromych ścianach czy trenować jazdę konną.
Wybrzeże Morza Czerwonego w Jordanii to doskonałe miejsce na wypoczynek. W ciągu ostatnich lat powstało tu wiele hoteli o światowym poziomie. Jordańskie plaże są czyste i piaszczyste. Dodatkową atrakcją są rafy koralowe znajdujące się w okolicach Akaby. Można je podziwiać nurkując w czystych morskich wodach oraz podczas rejsów łodziami ze szklanym dnem.

Zgłoś błąd

Regiony w Jordanii

Miasta w Jordanii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Jordanii

Jordania - galeria zdjęć

Jordania w pigułce

Jordania
Oficjalna nazwa Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (المملكة الأردنّيّة الهاشمي, الأردن )
Stolica
Amman
Waluta
dinar jordański (JOD)
Język
arabski
Liczba ludności
5759732
Powierzchnia
923002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Jordania - więcej informacji