Jordania

Jordania w pigułce

Flaga Jordanii
Oficjalna nazwa Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (المملكة الأردنّيّة الهاشمي, الأردن )
Stolica
Amman
Waluta
dinar jordański (JOD)
Język
arabski
Liczba ludności
5 759 732
Powierzchnia
92 300m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jordanii Hotele w Jordanii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Jordanii

Zalecane szczepienia
Na terenie Jordanii nie występują żadne większe zagrożenia epidemiologiczne. Z tego względu przy wjeździe do tego kraju nie są wymagane żadne szczepienia ochronne.

W przypadku planowania podróży poza utartymi szlakami i dłuższego przebywania na prowincji zaleca się następujące szczepienia ochronne:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
Wścieklizna

Lekarstwa do zabrania
Osoby stale przyjmujące określone rodzaje leków powinny zabrać ze sobą ich zapas wystarczający na cały okres pobytu. Na miejscu mogą się okazać niedostępne lub bardzo drogie.

Apteczka turysty wybierającego się do Jordanii powinna zawierać przede wszystkim sprawdzone leki przeciwbiegunkowe oraz używane w przypadku zatruć pokarmowych. Dobrym pomysłem jest także zabranie nadmanganianu potasu używanego, po rozpuszczeniu w wodzie, do płukania owoców i warzyw. Ze względu na ostre słońce należy pamiętać o kremach z wysokim filtrem, okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy oraz specyfikach łagodzących podrażnienia słoneczne.

Choroby zakaźne
W Jordanii nie występuje większe zagrożenie epidemiologiczne. Częstą przypadłością, która dopada europejskich turystów są za to zatrucia pokarmowe. Wynikają one z jednej strony z odmiennej flory bakteryjnej, z drugiej zaś z nie zawsze sterylnych warunków przygotowywania posiłków w barach i restauracjach. Aby uniknąć sensacji żołądkowych nie należy spożywać owoców prosto ze straganów, bez ich uprzedniego dokładnego wypłukania oraz pić wody z kranu lub ulicznych kraników.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Jordania należy do krajów przyjaznych turystom. W ostatnich latach władze dokładają starań by przyciągnąć do swojego kraju więcej obcokrajowców. Jordańskie miasta i kurorty są bezpieczne. Przestępczość pospolita jest tu niewielka. Należy pamiętać o odmiennościach kulturowych i unikać prowokujących zachowań w stosunku do muzułmańskich mieszkańców. Szczególny szacunek zachować należy w obrębie meczetów i w ich najbliższym otoczeniu.

Ze względu na sytuację w Syrii, objętej od 2011 roku wojną domową w północnych rejonach Jordanii utrzymuje się napięta sytuacja. Znajduje się tu wielu uchodźców syryjskich, a pogranicze bywa niespokojne. Wyjeżdżając w ten rejon należy bezwzględnie zapoznać się z najnowszymi informacjami o sytuacji w regionie oraz stosować się do zaleceń władz. Do miejsc o zwiększonym poziomie zagrożenia zaliczane są także obozy palestyńskich uchodźców z Izraela.

Insekty
Ze względu na suchy i gorący klimat Jordanii nie występuje tu zagrożenie malarią ani innymi chorobami przenoszonymi przez owady. W Jordanii nie występują także na większą skalę komary. W podrzędnych barach i hotelach spotkać się za to można z pluskwami, karaluchami i innymi insektami wylęgającymi się w miejscach brudnych.

Podróżowanie z dziećmi
Jordania należy do krajów przyjaznych turystom podróżującym z dziećmi. Hotele w tutejszych kurortach i miejscach odwiedzanych przez turystów są przygotowane na przyjmowanie rodzin z dziećmi. Nad morzem znaleźć można kompleksy hotelowe oferujące w standardzie zajęcia dla najmłodszych. Należy jednak pamiętać, że dzieci znacznie łatwiej od dorosłych reagują na zmiany klimatu i flory bakteryjnej, co może skutkować zatruciami pokarmowymi. Dzieci należy także chronić przed zbyt silnym słońcem, ponieważ są one bardziej podatne na odwodnienie i poparzenia słoneczne.

W razie choroby
Opieka medyczna w Jordanii znajduje się na wysokim poziomie. Właściwie w każdym mieście znaleźć można placówkę medyczną, szpital lub przychodnię. Koszt wizyty lekarskiej to 10-20 JOD, natomiast doba pobytu w szpitalu waha się od 8 do nawet 60 JOD. Są to ceny samego pobytu, do którego doliczyć należy koszt procedur medycznych oraz stosowanych leków. Dostęp do aptek i leków jest także, podobnie jak do opieki medycznej łatwy.

Zgłoś błąd

Jordania w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (المملكة الأردنّيّة الهاشمي, الأردن )
Stolica
Amman
Waluta
dinar jordański (JOD)
Język
arabski
Liczba ludności
5759732
Powierzchnia
923002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Jordania - więcej informacji