Jordania

Jordania w pigułce

Flaga Jordanii
Oficjalna nazwa Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (المملكة الأردنّيّة الهاشمي, الأردن )
Stolica
Amman
Waluta
dinar jordański (JOD)
Język
arabski
Liczba ludności
5 759 732
Powierzchnia
92 300m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jordanii Hotele w Jordanii

Komunikacja & środki lokomocji w Jordanii

Samolot
Jordania posiada bezpośrednie połączenie lotnicze z większością krajów zachodnioeuropejskich. W sezonie loty czarterowe znaleźć można także z Polski. Międzynarodowe lotnisko znajduje się w Ammanie. W obrębie kraju loty obsługiwane są tylko na trasie Amman – Akaba. Ceny przelotów zaczynają się od 25 USD.

Autobus
Autobusy są najpopularniejszym i najbardziej dogodnym środkiem transportu. Na obszarze Jordanii działa kilku państwowych przewoźników, z których największym jest JETT. Zapewniają one połączenia z wszystkimi największymi miastami oraz głównymi atrakcjami turystycznymi. Ze względu na duże zainteresowanie tym środkiem transportu bilety najlepiej jest rezerwować z wyprzedzeniem.

Minibusy
Minibusy pełnią rolę uzupełniającą w stosunku do autobusów. Kursują między większymi miastami i do głównych atrakcji turystycznych. Nie mają stałego rozkładu jazdy, ale odjeżdżają, kiedy zapełnią się wszystkie miejsca. Podróżując nimi należy zwracać uwagę na cenniki wystawione na szybach i patrzyć ile płacą miejscowi aby nie paść ofiarą oszustwa.

Samochód
W Ammanie i innych większych miastach wypożyczyć można samochód. Jest to dobry pomysł dla osób, które chcą w ciągu jednego dnia dotrzeć w kilka miejsc. Drogi w Jordanii są dobre, uważać należy natomiast na miejscowych kierowców, którzy nie zawsze stosują się do przepisów drogowych. Koszt wynajmu samochodu to około 40 JOD na dzień (plus zwrotna kaucja).

Taksówki
W miastach jeżdżą zarówno białe taksówki poruszające się po określonych trasach tak jak autobusy, jak również żółte taksówki, które zawiozą nas pod wskazany adres. Cenę za przejazd najlepiej ustalić na początku podróży. Należy pamiętać o zwyczaju targowania się bo pierwotna cena bywa często mocno zawyżona.

Zgłoś błąd

Jordania w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (المملكة الأردنّيّة الهاشمي, الأردن )
Stolica
Amman
Waluta
dinar jordański (JOD)
Język
arabski
Liczba ludności
5759732
Powierzchnia
923002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Jordania - więcej informacji