Andora (miasto)

Andora (miasto) w pigułce

Kraj
Andora
Liczba ludności
24574
Powierzchnia
12 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:42.5
E:1.5
Herb
Herb Andory

Co warto zobaczyć w Andora?

Stolica Księstwa Andory położona jest na wysokości 1409 m n.p.m., we wschodniej części Pirenejów. Warto dodać, że jest najwyżej położoną stolicą Europy. Leży w dolinie o nazwie Gran Valira niedaleko rzeki Valila del Norte. Graniczy z Francją i Hiszpanią.

W trakcie pobytu obowiązkowym punktem jest zwiedzenie Starego Miasta, które przypomni nam o czasach, kiedy stolica stała się głównym miastem Księstwa Andory. Mowa jest tu o 1278 roku. Charakterystyczne wąskie brukowane uliczki oraz domy z kamienia to wizytówka tego miejsca.

Pamiętajmy, że Andora la Vella leży w maleńkim państwie, które jest sercem Pirenejów. Odnajdziemy tutaj wysokie góry, doliny i rzeki. Będąc w stolicy i myśląc o zwiedzaniu okolicy, jak i całego kraju, warto mieć na uwadze parafię Escaldes. Dlaczego? Otóż to właśnie tutaj zobaczymy najpiękniejsze zakątki w całym Księstwie Andory. Szczególnie godna polecenia jest Dolina Mandriu licząca ponad 4300 ha zieleni; zobaczymy tu rzeki, wąwozy oraz odkryjemy świat fauny i flory.

Andora i Księstwo Andory wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z nartami i śniegiem. Istnieje tutaj 160 stoków, na których wielbiciele sportów zimowych mogą uprawiać swoje ulubione dyscypliny i szaleć na śniegu. Jednak stolica, jej okolica, i cały ten maleńki kraj to nie tylko zima, narciarstwo czy snowboard. Warto wybrać się na wędrówkę jedną z tutejszych tras, np. Trasą Żelaza, która pokaże nam jak wielkie znaczenie dla tego państwa miało hutnictwo żelaza na przełomie XVII i XIX wieku. Pora wiosenna i letnia to znakomity czas np. na wycieczki rowerowe po Sordyny Natura Park, wspinaczkę czy odkrywanie na pieszo miejscowych i urokliwych zakątków.

Zgłoś błąd

Dzielnice Andory

Atrakcje turystyczne i zabytki w Andora

W okolicy Andory

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Andory

Miasta w pobliżu Andory

Andora (miasto) - galeria zdjęć

Andora (miasto) w pigułce

Kraj
Andora
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
24574
Powierzchnia
12 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:42.5
E:1.5

Andora (miasto) - więcej informacji