Andora

Andora w pigułce

Flaga Andory
Oficjalna nazwa Księstwo Andory (Principat d’Andorra)
Stolica
Andora (Andorra la Vella)
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
kataloński
Liczba ludności
84 525
Powierzchnia
468m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Andory Hotele w Andorze

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Andorze?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Andora, a właściwie Księstwo Andory jest jednym z najmniejszych państw na świecie – jej powierzchnia to 462 km2. Leży w Pirenejach i graniczy od północy z Francją a od południa z Hiszpanią.
Andora podzielona jest na 7 parafii, które jednocześnie stanowią regiony turystyczne. Są to: Andora la Vella (taką samą nazwę nosi stolica kraju), Les Escaldes, Encamp, Sant Julia De Loria, La Massana, Canillo i Ordino.

Od 1993 r. Andora jest niezależnym wpółksięstwem. Ma dwie głowy państwa określane mianem współksięcia. Są nimi biskup miasta Seo de Urgel oraz francuski prezydent. W głównej mierze pełnią oni role reprezentacyjną, jednakże mogą zawetować międzynarodowe traktaty. Władzę ustawodawczą wykonuje 28 osobowy parlament. Ciekawostką jest to, że do 1992 r. obowiązywał tutaj zakaz działalności jakikolwiek partii politycznych.

Jeżeli chodzi o nazwę tego kraju, to nie ma zgodności co do jej etymologii. Wskazuje się między innymi języki naw aryjski i baskijski, jako te z których miałaby się wywodzić. Niektórzy badacze wskazują też Stary Testament, jako źródło nazwy państwa. Wskazuje się też na celtyckie słowa „an” i „dor”, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają „brama wiatrów”.

Historia Andory jest dość burzliwa, co uwidacznia się w jej kulturze. Można zaobserwować tu wpływy francuskie, hiszpańskie, arabskie, a nawet rosyjskie. Od XI w. Andora przechodziła z rąk do rąk. Z początkiem była lennem hrabiów Urgell, później biskupa Seo de Urgell. W XII w. stała się punktem spornym między biskupami, a hrabiami Foix.

W czasie wojen napoleońskich Andora stała się częścią Katalonii. Ciekawym momentem w historii tego kraju jest okres „panowania” Borisa I – samozwańczego księcia. Był to awanturnik z Rosji, który w 1934 r. „objął” tron Andory.

Z uwagi na swoje położenia Andora stała na uboczu najważniejszych nurtów rozwoju historii krajów europejskich. Jednakże obecnie jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków turystyki zimowej. Dzieje się tak za sprawą dobrze rozwiniętej infrastruktury oraz licznym luksusowym ośrodkom narciarskim oraz przepięknym trasom narciarskim.

Pomimo tego, że Andora to mały kraj, to można tutaj naprawdę wiele zobaczyć. Jednym z najchętniej odwiedzanych miast jest stolica – Andora La Vella. Miasto położone jest na wysokości 1050 m n.p.m. w malowniczej dolinie rzeki Riu Gran Valira. Będąc tutaj warto zobaczyć Kościół Sant Coloma z dzwonnicą z XI w. oraz gmachy parlamentu i sądu pochodzące z XVI w., w których wnętrzu można podziwiać wyjątkowe neogotyckie freski. W innych większych miastach Andory znajdują się także warte obejrzenia budowle sakralne. Jedną z ciekawszych jest Sanktuarium Matki Bożej z Meritxell, która jest patronką tego kraju.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to jeden lub dwa dni powinniśmy poświęcić na wypoczynek w Escadles, gdzie można cieszyć się dobrodziejstwem wód termalnych, których temperatura przekracza 60 stopni.

Andora to także wspaniała, dzika przyroda, którą można podziwiać na wielu malowniczych szlakach turystycznych, które stworzono specjalnie z myślą o osobach lubiących łączyć aktywny wypoczynek z możliwością obcowania z naturą.

Zgłoś błąd

Regiony w Andorze

Miasta w Andorze

Atrakcje turystyczne i zabytki w Andorze

Andora - galeria zdjęć

Andora w pigułce

Andora
Oficjalna nazwa Księstwo Andory (Principat d’Andorra)
Stolica
Andora (Andorra la Vella)
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
kataloński
Liczba ludności
84525
Powierzchnia
4682
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Andora - więcej informacji