Andora

Andora w pigułce

Flaga Andory
Oficjalna nazwa Księstwo Andory (Principat d’Andorra)
Stolica
Andora (Andorra la Vella)
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
kataloński
Liczba ludności
84 525
Powierzchnia
468m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Andory Hotele w Andorze

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Andorze

Zalecane szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień, jednakże przed wyjazdem do Andory warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZWB). W razie ryzyka zakażenia wścieklizną koniecznie trzeba udać się do lekarza w celu wykonania szczepienia.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Do Andory koniecznie trzeba zabrać ze sobą leki, które się stale przyjmuje, szczególnie przy chorobach przewlekłych. Warto swoją apteczkę uzupełnić o środki odkażające, leki przeciwbólowe oraz preparaty pomagające przy biegunce. Kiedy wybieramy się na stok warto pamiętać o kremach z filtrem oraz o okularach przeciwsłonecznych.

Choroby zakaźne
W przypadku pogryzienia przez zwierzęta istnieje ryzyko zachorowania na wściekliznę. W przypadku kontaktu z chorymi osobami można zarazić się także wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Andora jest krajem bezpiecznym dla turystów, czym bardzo szczycą się tutejsze władze i bardzo to podkreślają.

Insekty
W Andorze nie ma raczej uciążliwych insektów. W hotelach czy ośrodkach też rzadko można spotkać się z „nieproszonymi gośćmi”, gdyż są one utrzymane w wysokim standardzie.

Opieka medyczna
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie ma zastosowania w Andorze. Dlatego też, aby móc korzystać bezpłatnej opieki zdrowotnej należy ubezpieczyć się na czas wyjazdu w firmie ubezpieczeniowej, za wizyty u lekarza pobierać faktury i po przyjeździe do kraju rozliczyć się z kosztów leczenia z ubezpieczycielem. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej waha się w granicach 60 Euro.

Podróżowanie z dzieckiem
Andora jest krajem raczej przyjaznym dla osób chcących przyjechać tu z dziećmi. Wiele hoteli posiada udogodnienia dla mniejszych i większych dzieci. Koniecznie należy pamiętać o odpowiednim odzieniu dla dzieci, szczególnie w sezonie zimowym. Również tutejsze stoki narciarskie i ośrodki są przystosowane do potrzeb dzieci, które chcą spróbować swoich sił w sportach zimowych. Andora jest jednym z popularniejszych krajów, w którym organizowane są zagraniczne obozy zimowe dla dzieci i młodzieży.

Zgłoś błąd

Andora w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Księstwo Andory (Principat d’Andorra)
Stolica
Andora (Andorra la Vella)
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
kataloński
Liczba ludności
84525
Powierzchnia
4682
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Andora - więcej informacji