Dallas

Dallas w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Teksas
Liczba ludności
1197816
Powierzchnia
997.1 km2
Nr. kierunkowy
214, 469, 972
Współrzędne
N:32.7825
E:-96.7975
Herb
Herb Dallas

Co warto zobaczyć w Dallas?

Większości osób Dallas kojarzy się przede wszystkim z zamachem na prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, którego dokonał w 1963 roku Lee Harvey Oswald. Jednak na tym w zasadzie kończą się związane z tym miastem skojarzenia. Niewiele osób jest nawet w stanie wskazać gdzie Dallas się znajduje.
Tymczasem jest to dziewiąte co do ilości mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych, a trzecie w stanie Teksas. Liczy ponad 1 200 000 mieszkańców, a cały region metropolitalny Dallas – Fort Worth – Arlington zamieszkuje ponad sześć i pół miliona ludzi. To największa tego typu jednostka położona wewnątrz lądu i pozbawiona jakiegokolwiek połączenia wodnego z Oceanem.
Dallas to jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych Stanów Zjednoczonych. Założone w połowie XIX wieku miasto jest centrum przemysłu naftowego, maszynowego, elektronicznego i lotniczego. W przeszłości dużą rolę odgrywała tu także hodowla i przetwarzanie bawełny.
Jak większość Amerykańskich miast, także Dallas posiada dobrze widoczne z oddali nowoczesne centrum, w którym dominują zbudowane ze szkła i metalu drapacze chmur. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem w panoramie miasta jest Reunion Tower, wysoka wieża widokowa wyglądająca jak posadowiona na szczupłej nóżce kula. Szczególnie mocno wyróżnia się ona w nocnej iluminacji. Otaczające wieżę budynki to przykłady nowoczesnej architektury, wśród których znaleźć można ciekawe przykłady modernizmu oraz postmodernizmu. Starszych budowli nie jest tu zbyt wiele i nie są one widoczne z daleka spośród wysokich nowoczesnych biurowców. Jednak spacerując zacienioną Swiss Avenu zobaczyć można urokliwe rezydencje z przełomu XIX i XX wieku otoczone malowniczymi ogrodami.
Dallas oferuje swoim mieszkańcom oraz turystom sporo terenów zielonych oraz parków. Dużą popularnością cieszą się tutejsze zoo oraz Arboretum i Ogród Botaniczny. Drugi z wymienionych obiektów znajduje się nad leżącym w granicach miasta jeziorem White Rock, które stanowi także centrum rekreacyjne oraz miejsce plażowania i uprawiania sportów wodnych. Znany i często odwiedzany jest także Fair Park. Mieszczą się tu najważniejsze instytucje kulturalne Dallas, muzea, sale wystawowe i koncertowe. Wszystkie otoczone są zielenią oraz małą architekturą ogrodową. Każdego roku w parku odbywa się festiwal State Fair of Texas.
Przybysze odwiedzający Dallas pozostają tu zazwyczaj na kilka dni. Warte zwiedzenia są także jego okolice. Znajduje się tu miedzy innymi malowniczy Park Stanowy Cedar Hill z licznymi szlakami pieszymi, zaś Arlington jest siedzibą jednego z bardziej znanych parków rozrywki, Six Flags Over Teksas.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Dallas

W okolicy Dallas

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Dallas

Miasta w pobliżu Dallas

Dallas - galeria zdjęć

Dallas w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1197816
Powierzchnia
997.1 km2
Nr. kierunkowy
214, 469, 972
Współrzędne
N:32.7825
E:-96.7975

Dallas - więcej informacji